| MarYaNM a întrebat:

Am vazut la TV o stire cum ca o femeie a fugit ilegal pe trecerea de pietoni pe rosu, a fost izbita de un sofer care circula regulamentar pe verde. Femeia a murit.

Soferul va face inchisoare pentru omor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce va stabili urmarirea penala si apoi instanta de judecata.
In orice caz nu va fi urmarit si judecat (daca va fi cazul) pentru infractiunea de omor (art.188 CP) ci pentru cea de ucidere din culpa (art.192 CP).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă instanța stabilește că șoferul a respectat toate legile cel mai probabil va fi achitat

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă se dovedește că aceasta a traversat ilegal, în timp ce șoferul circula corect din punct de vedere regulamentar, atunci nu.

| eliancodrut a răspuns:

Viteza mai mare decat cea legala, il inculpa.