| Cosmin_Gherhes_1992 a întrebat:

Am o întrebare și vreau sa știu cât mai clar posibil.
Urmează sa îmi pun lichidarea la actualul loc de munca și ei susțin faptul ca nu o sa îmi primesc salariul decât la sfârșitul lunii viitoare când este de fapt zi de salariu.
Nu ar trebui ca in momentul lichidării angajatorul sa se achite de toate datoriile fata de angajat? Și dacă am dreptate și ei refuza sa îmi plătească in momentul lichidării depuse de către mine, la ce metode as putea recurge?
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu unde lucrezi, normal si legal este ca salariul sa-l primesti pana in data de 15 a lunii urmatoare si nu la sfarsitul lunii.
De asemenea este normal si legal sa te plateasca cand iti faci lichidarea.
Daca iti primesti banii la lichidare sau pana in data de 15 septembrie atunci n-are rost sa faci nimic, nu rezolvi mai repede facand reclamatie la ITM sau dand angajatorul in judecata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îi poți obliga să te plătească mai repede. Dacă faci o plângere la ITM, nici ei nu îi pot obliga să te plătească imediat.

| Speranta12 a răspuns:

Si tata a patit la fel. A trebuit sa astepte dupa salariu pana in ziua cand vira firma salariul de obicei. A asteptat, atata tot. E o normalitate pentru firme chestia asta de fapt.