| anonim_4396 a întrebat:

daca am terminat liceul si a trecut mai mult de jum de an(somajul se primeste 6 luni), pot depune pentru somaj?(nu am primit pana acum)Funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuia sa mergi la AJOFM, pentru inregistrare, imediat dupa terminarea liceului, bineinteles daca nu urmezi studii superioare sau nu ti-ai gasit un loc de munca. Poti incerca si acum, conform L.76/2002 inscrierea trebuie facuta in termen de maximum 12 luni.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai poti.Actele se depun in cel mult 2 luni de la terminarea liceului.Asa cum spui, somajul este de 6 luni.250 lei lunar. Timp de 6 luni.Atat.