| mioaraana a întrebat:

de la munca m-a dat afara, in timpul concediului fara plata de o saptamana am avut un accident si sunt operata la coloana si am bagata tija si 3 suruburi si trei placi am o pareza pe fese si pe picioru drept, dar asta nu m-a oprit sa muncesc am avut concediu 90 de zile m-a fortat sa vin la munca daca nu ma da afara iar dupa alea 90 de zile m-am intors la munca, nu am voie sa stau mult in sezut sau in picioare dar eu aveam nevoie de bani si am mers am cazut m-a luat cu targa de la munca am riscat mult doar sa am un loc de munca eu platesc chirie plus medicamente si controale, plus mai am de trecut o operatie va rog sa ma intelegeti nu stiu ce sa fac fiind in concediu m-am trezit cu un tel ca s-au facut restructurari dar m-a chemat sa fac preavizu cind am ajuns acolo m-au fortat sa semnez desfacerea contractului de munca, a zis daca nu-l semnez o sa aiba grija sa nu mai pot lucra nicaieri iar eu ca o inculta ce am fost am semnat, acum am ramas fara servici si fara somaj ca la ei nu se da asa a zis eu am acte de spitalizare care ei imi stiu situatia ce e de facut acum credeti ca mai pot face ceva sa mai zic ca am fost atit de dusa de durere ca nici ce am semnat nu am luat of dati-mi un sfat dar fara sa rideti de mine. mersi

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara. Unde ai muncit si cum "la ei nu se da somaj"? Nu exista asa ceva in Romania, nu firmele dau indemnizatia de somaj, daca indeplinesti conditiile o primesti de la stat. Nu trebuia se semnezi desfacerea CIM prin acordul partilor, trebuia sa fie din initiativa angajatorului si atunci te puteai inscrie la somaj. Revino cu detaliile cerute si data desfacerii CIM si o sa-ti spun daca mai exista o posibilitate. Sanatate si numai bine!

| neutrino a răspuns:

Te poti pensiona pe caz de boala. Nu este o rezolvare, dar este o solutie pana cand te refaci. Sanatate.

| Q69 a răspuns:

Legal daca ai semnat apare ca este cu acordul tau
daca nu ai martori si dovezi ca ai fost obligata nu cred ca ai ce face
nu ai consultat un avocat? daca nu ai bani pentru a consulta unul..gaseti online avocati care pot sa te lamureasca si mai este si avocatul poporului
si eu am avut in vara problema la mana si am fost in medical 38 de zile dupa care am luat zile de concediu de odihna ce am mai avut drept pana la data respectiva si dupa care nu am mai mers la lucru ca oricum nu eram vindecat sa pot lucra si au zis ca pe ei nu ii intereseaza ...si asa au facut "ancheta" lor in lipsa ..si a urmat concedierea...
acum nu mai conteaza daca esti dat afara cu litera "i"... daca esti bun in cea ce faci te angajeaza oriunde
nu trebuia sa semenzi nimic