| Andrei1324151 a întrebat:

Bună,TPU! Bunica mea a decedat recent, ea a fost casatorita cu un bărbat 5 ani,de asemenea ea are un singur fiu,barbatul cu care ea s-a căsătorit are vreun drept asupra apartamentului ei? Ma puteți ajuta cu niște informații, va rog? Informațiile pe care le-am sustras de pe internet îmi reflecta ca nu are dreptul și vreau sa aflu părerea mai multor persoane. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca erau casatoriti la decesul bunicii atunci si sotul are drept de mostenire, respectiv la cota-parte de 1/4 din averea bunicii, restul de 3/4 il mosteneste fiul.
Daca nu erau casatoriti la data decesului bunicii atunci toata averea sa este mostenita de fiul ei.

Bula
| Bula a răspuns:

Sotul supravietitor are drept de mostenire (partial) doar asupra bunurilor dobandite in comun, in timpul casniciei.
Bunurile aduse in casnicie doar de unul din parti (proprietatile deja dobandite inaintea casniciei, mosteniri si donatii din partea rudelor decedatului/ei etc.) se mostenesc doar de catre rudele deja existente inaintea casatoriei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bunurile obținute în afara căsătoriei, prin simpla trecere a timpului și în absența unei convenții matrimoniale, în cazul soților, bunurile proprii ale unuia dintre soți nu devin comune. Doar bunurile obținute în timpul căsătoriei devin bunuri comune și acelea nu toate: moștenirile nu sunt bunuri comune.

| darrio2007 a răspuns:

Daca apartamentul a fost al bunicii tale inainte de casatoria cu el, nu are nici un drept.
Are dreptul doar la ce au achizitionat in perioada casatoriei. Chiar si la o cratiță.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Barbatul cu care a fost casatorit, are dreptul la 50% din bunurile si investitiile facute de catre el sau bunica ta, in decursul a celor 5 ani de casnicie.
Dar daca s-a incheiat casnicia inaintea decesului, banuiesc ca sunt incheiate socotelile cu acel domn.
Daca apartamentul ei a fost achizitionat in afara casniciei lor, doar pe numele bunicii tale, acel domn nu are nici o treaba/drept cu acesta.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu are dreptul sotul supravietuitor la bunurile sotului decedat, pe care le poseda inainte de casatorie.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă în ultimii ani din viața bunicii tale n ai fost prezent să-i dai o canâ de apă. Uita de bunurile ei. Nimic din ce a fost al ei nu ți se cuvine

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Dacă dansul a fost căsătorit la decesul bunicii atunci are dreptul la moștenire