| ok47 a întrebat:

Ce pot pati daca fac taximetrie fara atestat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conformitate cu L.38/2003, cu md. si compl. ulterioare, poti pati mai multe, respectiv:
-amenda de la 25.000 lei la 50.000 lei si suspendarea dreptului de a folosi masina pe o perioada de 6 luni;
-dosar penal pentru evaziune fiscala si poti fi condamnat penal.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca se demonstreaza evaziune fiscala si alte, atunci poti chiar sa fii condamnat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic deosebit... o mica amenda. e undeva intre 1200 si 2000 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenda, cel mai probabil.

| Hozan_Vasile_1959_1g0h a răspuns:

Este strict interzis, de altfel nimenea nu te va angaja daca nu ai atestat profesional. Amenzile sunt fantastic de mari, risti sa de depisteze cei de la ITM care te vor amenda si ei. Un simplu control de rutina al politiei rutiere aduce noi neplaceri. Doamne fereste sa fii implicat intr- un accident cu victime. Sub nici un fel de motiv sa nu o faci. Angajatorul o sa te exploateze si tu nu poti face nimic neavand atestat nu esti angajatul lui. Eu ti- am dat un sfat ca fost taximetrist independent dar faci ce vrei ( calculeaza riscurile.