| Anonimus11jic a întrebat:

Buna ziua, eu sunt beneficiar al unei pensii de urmas si am vrut sa ma inscriu la un curs care necesita o adeverinta de la casa de pensii din care reiese ca nu mai beneficiez de aceasta, August fiind ultima luna.
Dar eu aveam in plan sa ma inscriu la o postliceala de unde sa iau o adeverinta ca sunt elev astfel beneficiind de pensie pe o durata de timp mai lunga.
Intrebarea mea este: pot sa aduc adeverinta de la casa de pensii la curs si dupa acea sa duc adeverinta de la postliceala la casa de pensii sau mi se opreste pensia complet?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca te gandesti doar la prostii, fapte care constituie infractiuni.
Raspunsul legal este ca NU poti.
Si adeverinta de la scoala postliceala, ca esti elev, o poti obtine abia dupa inceperea cursurilor, pe care va trebui sa le urmezi.
Si nu tin minte de o prevedere legala care sa nu-ti permita sa urmezi cursuri de calificare daca ai pensie de urmas, dimpotriva,
conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
De altfel si cursurile sunt studii organizate conform legii, bineinteles daca nu esti angajat in munca pe durata acestora.