| pceli2007 a întrebat:

Care sunt țările în care sunt permise procese cu juriu (jurați)?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Metoda juriului de cetateni a fost aplicata unei mari varietati de subiecte, printre care probleme economice, de mediu, sociale si politice. Este indicata in special in cazul in care trebuie alese una sau mai multe alternative la o problema si trebuie arbitrate variate interese concurente. A fost inventat in SUA, dar cel mai des a fost utilizat in Marea Britanie. Metoda este folosita si in Australia si a fost incercata si in India si Brazilia.