| deniiiii234 a întrebat:

Copiii care sunt minori si au fost martori la un eveniment in urma caruia a fost chemata politia au voie sa dea declaratii la politie?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, daca sunt insotiti de parinti!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, minorii pot fi ascultati ca martori, astfel ca au voie sa dea declaratii si la politie, conform Codului de procedura penala, citez: Martor minor ART. 81
Minorul poate fi ascultat ca martor. Pina la virsta de 14 ani ascultarea lui se face in prezenta unuia dintre parinti ori a tutorelui sau a persoanei careia ii este incredintat minorul spre crestere si educare. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da însă obligatoriu în prezența unui părinte sau tutore legal.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Petronela a răspuns:

Da, dar trebuie insotiti de parintii lor.