| Raul_Raul_1996_k2Yl a întrebat:

Cu câte luni poti sa iei buletinul inainte de implinirea varstei de 14 ani? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate obtine cartea de identitate (ca buletine nu se mai fac de peste 20 de ani) inainte de implinirea varstei de 14 ani. De altfel si actele pentru CI se pot depune doar dupa implinirea varstei, in maximum 15 zile de la aceasta data, conform OUG 97/2005, citez:
""ART. 12.(1) Începând cu vârsta de 14 ani, cetăţenilor români li se eliberează acte de identitate.
  (2) În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei prevăzute la alin.(1), cetăţenii români sunt obligaţi să solicite eliberarea actului de identitate."
De asemenea, conform Normelor de aplicare a OUG 97/2005, citez:
"ART.53.(1)La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul, însoţit de unul dintre părinţi sau, după caz, de reprezentantul său legal, de persoana desemnată din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenţă socială ori de persoana căreia i-a fost încredinţat în plasament, are obligaţia să solicite, în termenul prevăzut de lege, eliberarea cărţii de identitate..."

2 răspunsuri:
| sunmetal11 a răspuns:

Exact dupa ce ai implinit 14 ani, nu mai devreme!

| inaltcabradulprostcagardu a răspuns:

Buletinul poti sa tii l iei de abia dupa ce ai implinit 14 ani