| Uhkldtstgh_Dtukkfuyld_1915 a întrebat:

Daca mi-au luat permisul pentru 90 de zile(9 puncte) pentru viteza dublă permisa de lege in afara localitatii, eu fiind incepator, insa peste o luna nu mai sunt incepator pot da examenul pentru reducerea pedepsei la 30 de zile? Va rog mult, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Art. 221. alin. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt îndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an înainte de savârsirea faptei;"

conteaza vechimea din momentul savarsitii faptei.

"pentru viteza dublă permisa de lege in afara localitatii" - adica mergeai cu 180? pai eu zic ca iti prind bine 90 zile de pauza

1 răspuns:
| Uhkldtstgh_Dtukkfuyld_1915 explică:

Aveam 140 in depasire