| CVM99 a întrebat:

Dau fundă, știu că e penibil dar vreau să mă liniștesc. Mulțumesc anticipat pentru răspuns. În tren spre Oradea am fost coleg de compartiment cu niște indieni, m-au ținut de vorbă despre țara lor (în engleza) și la un moment dat unul mi-a luat buletinul și se uita pe el, mi s-a parut ciudat și l-am întrebat de ce a făcut asta și mi-a zis ca avea o problema cu surname și voia sa se uita cum apare la altii.
Ce putea face în cel mai rău caz? Sa fi făcut poza sau ceva înainte sa ma uit, când nu eram atent?
Sunt în vacanța în Bihor și nu vreau să mă complic cu schimbatul buletinului musai. Daca au datele mele personale prin absurd pot face imprumuturi/credite, sa îmi fure identitatea?
M-ați liniști dacă mi-ați da răspunsuri, pe cât știți la asta.
Vlad

P.S.: Aveam buletinul pe măsuță și atunci am văzut că l-a luat și vorbea cu unul dintre colegii lui (erau 3, celalalt vorbea cu mine)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imprumuturi bancare nu poate face, pentru acestea este necesara prezenta fizica si actul de identitate original.
In schimb pot face conturi pe retele sociale si sa faca vreo ilegalitate.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poate face nimic. Doar sa-ti afle adresa. Dar nu vad ce motiv ar avea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se pot face imprumuturi bancare, doar conturi ilegale si fictive pe alte website-uri.
In orice caz, de ce tii actele atat de importante la indemana tuturor?
Alea se tin numai in portofel si se scot numai cand sunt cerute de organele de control sau de persoana care te verifica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu face niciun indian împrumuturi cu datele de pe un buletin romanesc

| adryang78 a răspuns:

Nu poate face nimic, stai liniștit. Chiar dacă ți-ar fi fotografiat pe ascuns actul de identitate, un împrumut implică și niște semnături.