| 1Chris1 a întrebat:

Pana cand se poate depune al doilea dosar pentru somaj? Pe primul l-am depus la sfarsitul lui iulie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inscrierea la somaj pentru absolventi se face dupa trecerea a 60 de zile de la luarea in evidenta, trebuia sa-ti fi spus asta la somaj si sa fixeze o zi cand sa mergi pentru inscriere, daca nu te-ai angajat sau nu urmezi studii superioare.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru al doilea dosar ar fi trebuit sa fii anuntat sau programat.Du-te personal la AJOFM si vezi care-i problema.

p.s. Spuneai, intr-una din intrebarile tale, ca maica-ta ti-a donat 1/2 din afacerea cu magazinul.Al doilea dosar trebuie sa cuprinda o adeverinta de la administratia financiara prin care se adevereste ca nu ai venit sau ca ai un venit din activitati autorizate ( pentru a primi somaj, veniturile tale trebuie sa fie mai mici de 500lei/luna ).