| silverfaith a întrebat:

Rog un raspuns concret: Intai spun povestea la sfarsit intrebarea! Am o pusca cu aer comprimat, calibrul de 4, 5mm, luneta etc. am permis de port arma ( pentru pusca) sincer e pentru curte sa dau dupa grauri si alte pasari care pot cauza moartea vrunui pui de gaina laughing. De curand am achizitionat un baston telescopic, pentru protectie deoarece in ziua de azi lumea este tot mai nebuna(am patit de multe ori fiind mai mare, sa se ia de mine cate 3, 4 pers pentru ca una nu este de ajuns).
Oare as putea umbla cu bstonul la mine fara ca sa am probleme cu politia?
Si daca sunt atacat ma pot apara cu el? din pct de vedere legal?
Sincer astept raspunsurile voastre, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Bastonul telescopic este absolut legal. Problemele apar abia dupa ce il folosesti. Varianta simpla: Observi ca esti atacat, il intinzi si te aperi cu el impotriva atacatorului. Legal, din atacat te-ai transformat in atacator si o eventuala plangere a respectiviului la politie iti poate aduce ceva probleme. Din moment ce tu esti teafar si atacatorul este batut, poti demonstra legal ca tu ai fost cel atacat? Trebuie sa permiti atacatorului sa-ti provoace anumite leziuni care la o adica sa-ti serveasca drept probe insa si asa e cam greu. S-ar putea ca dupa ce ti-a provocat acele leziuni sa nu mai fii capabil sa ripostezi. Varianta grava: Ii poti aplica foarte usor lovituri cauzatoare de moarte. In cazul asta nu prea mai conteaza cine a fost atacatorul ca deja problemele sunt grave. Daca vrei sa folosesti ceva pentru autoaparare, cel mai indicat este spray-ul cu gaz sau cu piper (lacrimogen). Anihilarea este garantata si este perfect legal si sa-l deti si sa-l folosesti, cu exceptia cazurilor cand te afli intr-un spatiu inchis (de exemplu daca il folosesti intr-un restaurant, afectezi si persoane neimplicate in scandal iar acestia te pot reclama la politie). Daca vrei neaparat sa folosesti bastonul, atunci urmareste sa aplici lovituri in zone sensibile, la incheieturi, genunchi, coate, tibie, antebrat. etc. Dupa o lovitura bine aplicata pe genunchi nu prea o sa-i mai arda de bataie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect il gasesti in art.2 din Legea nr.61/1991, republicata in anul 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;".
O sa te poti apara daca poti sustine si proba legitima aparare (un atac direct, injust - asta insemnand ca nu tu l-ai provocat - si care iti pune in pericol viata ori integritatea corporala. De asemenea nu trebuie sa depasesti limitele atacului. Numai bine!

| corasa a răspuns:

Nu pricep ce legatura are pusca cu bastonul telescopic. Voiai neaparat sa te lauzi ca ai pusca cu luneta pentru ca apoi sa intrebi de baston? Interesant.

Acum on-topic, ce spune rossi46 nu are temei legal si denota o nestiinta a principiilor de baza ale dreptului penal. Eu zic sa asculti ce zice Ioandelasal dar sa si sa urmezi sfatul bun al lui rossi cu spray-ul lacrimogen.

| PetreConstanta a răspuns:

Legal nu -dar vezi si tu sa nu te vada nimeni si daca te vede asta este sa stie macar cine a fost

| silverfaith explică:

Ok am citit legea asta, dar ce nu inteleg atunci "1. portul, fãrã drept..." ok e fara drept dar unde imi procur acest drept? Treaba cu arma era daca nu cumva trebuie sa imi refac permisul sa contina sau sa i se ataseze sau ceva de genul si pentru baston.
Si acum concluzia care am tras-ohappy il pot tine la mine(inchis), daca sunt atacat si lovit, pot sa il scot si sa ma apar, dar lovind atacatorul doar pe zonele sensibile la incheieturi, genunchi, coate, tibie, antebrat... asa este bine?