| johnny4488 a întrebat:

Salut. Am o intrebare legata de alocatii. Eu am facut 18 ani anul asta in februarie cand eram in clasa a 11-a si am depus acte pentru alocatie peste 18 ani. Acum sunt clasa a 12-a si la fel am depus actele, daca eu nu am primit alocatia pe lunile de vara, acum cand am facut iar actele o sa primesc alocatia retroactiv si pentru lunile de vara sau o sa incep sa primesc doar pe lunile de scoala?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Deci,cu alocațiile treaba sta așa:
Daca ai depus actele,o să primești banii din momentul in care ți s-au oprit a mai veni,pe românește,da,vin din urmă.
In ceea ce privește virarea lunara a alocației,da, din momentul in care ai primit toți bănuții, începând cu luna imediat următoare, ii vei primi normal.
Atenție însă, daca tu ai depus actele acum și nu ai mai primit din vara, va mai dura in jur de vreo 1-3 luni până îi vei primi.
Adică prin noiembrie cel târziu primești toată suma pe contul ales de tine sau prin posta!
Sper că ți-am fost de folos!
Bafta multa!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti alocatia si pentru lunile in care n-ai primit-o.