| albertodelrio211111 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu ce conditii trebuie indeplinite pentru a se face un referendum

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le gasesti in legea referendumului, nr.3/2000, cu md. si compl. ulterioare, o poti citi actualizata si aici: http://legeaz.net/legea-referendumului-3-2000/

| neutrino a răspuns:

Trebuie indeplinite conditiile din legea 3 /2000.

| helpfriends a răspuns:

Print YM E-mail Mai mare|Mai mic
Referendum pro sau contra Constituției
de Miron Damian Contributors.ro
Marţi, 4 iunie 2013, 9:37 Actualitate | Opinii

Miron Damian
Foto: Contributors.ro

Legea referendumului a fost modificată în parlament săptămâna trecută. Pentru a fi aprobat, un referendum național, indiferent de tipul său, trebuie să îndeplinească următoarele condiții cumulate:

1. Să se prezinte la vot peste 30% din alegătorii de pe listele electorale permanente
2. Numărul voturilor valabile să fie peste 25% din alegătorii de pe listele electorale permanente (1)
3. Numărul voturilor "DA" trebuie să fie mai mare decât numărul voturilor "NU".

| Nicoară_Ciprian_1994 a răspuns:

Bun ar fi sa faci unu pentru a face ceva cu gramezile de probleme ce sunt in Romania.