| Costin_Licsandru_1995 a întrebat:

Salut, eram intr o seara la un tenis cu băieții si dintr-odata a apărut poliția sa ne spună ca nu avem voie sa ne jucam cu mingea pe asfalt si ca dacă nu ne supunem lor om primi amenda. Avem sau nu avem voie sa ne jucam cu mingea pe strada? Si precizez ca nu țipăm sau urlam. Si poate știe cineva niște articole despre vreo lege care interzice asta ca mai nou polițiștii le inventează...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu aveti voie sa va jucati pe strada.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006 (Codul rutier), cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.72.(1) Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte, pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers."