| Prezti64 a întrebat:

Salutare! Aseară venind din București după ora 11, am fost opriți de un echipaj de poliție. Șoferul a fost testat cu un drug test, iar rezultatul a ieșit pozitiv pentru cannabis. Agentul de poliție mi-a cerut buletinul, iar șoferul a fost dus la secție pentru recoltarea probelor biologice. Ce se va întâmpla cu șoferul? Dar cu buletinul meu? O să fiu sancționat având în vedere că am fost doar pasager?
Mulțumesc mult pentru răspunsuri.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca si la teste rezulta ca a consumat droguri atunci soferul va fi acuzat de conducere sub influenta drogurilor, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."
Tu o sa fii ascultat doar ca martor, n-ai ce pati altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

El dosar penal
tu maxim o amenda daca nu aveai declaratie la ora 11.

| DaniTDCI a răspuns:

Daca nu aveai declaratie vei fi sanctionat si cam atat, in rest, soferul a cam pus-o de oaie, daca si la probele biologice ii iese cannabisul pozitiv atunci se alege cu un dosar penal pentru conducere sub influenta drogurilor.

| Eisenheim a răspuns:

Tu nu aveai de unde sa ști asta happy doar cu declarația o să te i-a la 11 metri, in rest daca tu nu ai consumat legal nu prea cred au ce sa te acuze