| JohnnY93 a întrebat:

Daca anul trecut in mai am luat 2 puncte penalizare, in octombrie inca 4, in februarie inca 2 si azi pe 16 inca 2 puncte mi se duc peste 6 luni?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.103 din OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"(4) Punctele de penalizare se anulează la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei.
  (5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment."
Fata de aceste prevederi se vor anula doar daca nu mai savarsesti o contraventie in urmatoarele 6 luni, respectiv pana cel putin pe 17 ianuarie 2016. Pana acum ai comis destule contraventii, in termen mai mic de 6 luni de la una la alta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, la ritmul in care ti se "duc" punctele, mai bine lasi, naibii, pe altcineva sa conduca; esti un pericol public.