| Andrei1409 a întrebat:

Se atacă actele administrative tipice și asimilate, adică crontractele administrative în contencios administrativ?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.554/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c^1) sunt asimilate actelor administrative, în sensul prezentei legi, şi contractele încheiate de autorităţile publice care au ca obiect punerea în valoare a bunurilor proprietate publică, executarea lucrărilor de interes public, prestarea serviciilor publice, achiziţiile publice; prin legi speciale pot fi prevăzute şi alte categorii de contracte administrative;"