| Elseve12 a întrebat:

Credeți că în următorii ani muzica va fi cumpărată în model Cd sau vinyl?
Sau streamingul va face din muzica doar un content?

1 răspuns:
| Trinitatea12 a răspuns:

Din cate stiu, in unele tari vinyl-ul chiar a devenit mai popular decat era inainte.

Cu CD-urile... Depinde. Ele au alt farmec, dar doar daca se pune efort mult in cum arata cutia, cum este desenat CD-ul, cum arata pamfletul, etc. Din pacate multi care inca vand CD-uri oficiale doar pun un disc, poate are desen poate nu, intr-o cutie cu o coperta plictisitoare (cel putin din ce am vazut). Nu mai au grafici misto, din pacate.

E greu de spus deoarece pe o parte streaming-ul este mai convenient (la fel si piratarea muzicii, care este extrem de usor de facut), dar pe de alta parte serviciile de streaming au devenit atat de proaste si scumpe incat unii si-au luat mintea de la ele si au trecut pe piratare sau, in cazuri mai rare, pe vinyl/CD.

Personal cred ca vinyl o s-a vina inapoi in trend-uri in mai multe tari, dar cu CD-urile nu am mari sperante. Majoritatea care colecteaza muzica fizic, am observat, prefera vinyl in general.