| onutza98 a întrebat:

Hei! Am o intrebare... vreau sa imi achizitionez o chitara si sa invat sa cant; la ea vreau sa stiu daca oricine poate canta la chitara? sau iti trebuie anumite calitati? nu stiu...pls Funda!:*

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Putem vorbi in privat despre asta, dar acum o sa-ti raspund la intrebare... Pentru a canta la chitara iti trebuie...o chitara si rabdare.Na, acum depinde unde vrei sa ajungi, daca vrei sa canti pentru tine, nu trebuie sa stai ca "ruptul" sa exersezi, incerci sa faci cate ceva usor in fiecare zi.Nu am date oficiale, dar cred ca 95% dintre chitaristi se opresc la nivelul asta. Chitaristul care canta pentru el, sau poate pentru un prieten sau 2, nu are nevoie de prea mult timp liber, o chitara foarte buna, talent etc.Pur si simplu inveti cateva melodii (de obicei pe chitara acustica sau clasica, rar, foarte rar vezi pe cineva sa inceapa pe electrica, nici nu recomand.).No, urmatoru' nivel zic eu ca e ceva de genul, treci la a 2-a chitara, una mai bunicica, iti mai imbunatatesti "skill-urile", la fel si urechea muzicala, iti dedici mai mult timpul, si deja incepi sa vrei sa arati lumii ce poti, incepand cu prietenii.Asta se caracterizeaza prin : a sti majoritatea lucrurilor de baza, sa inveti sa citesti cu lejeritate partiuturi, sa stii cateva solo-uri etc. Urmatorul nivel e cel la care sunt si eu (cred'ca), deja trebuie o chitara bunicica-buna, poate electrica(in cazul meu), sa dedici mult timp (eu dedic de la 2 ore pana la 5 ore pe zi chitarii), deja ai urechea muzicala dezvoltata, ajungi sa iti imaginezi chitara cand asculti o melodie, e groaznic cateodata sa asculti melodii si sa le si "vezi". Nivelul asta e caracterizat prin sper sa ma exprim bine): poti invata orice sau apropae orice la chitara, ai o viteza destul de mare, poti deja sa te gandesti la o trupa, deja incepi sa compui melodii destul de complicate. Mai sus nu stiu, nu am ajuns inca, presupun ca trebuie ori sa canti singur in spectacole, ori sa iti gasesti o trupa, sau sa intemeiezi una.Cu toate ca ti-am enumerat toate chestiile astea, eu cred, dupa cum ai scris ca o sa ramai la primul nivel toata viata, o chitara oarecare + niste acorduri, game + cantat pentru tine/1-2 prieteni.Dar poate imi dovedesti ca nu am dreptate si peste ceva timp(ani) te vad printr-un concert.Scuza-mi greselile de exprimare, e 2 dimineata, sper sa intelegi ce-am scris.

| Thunderstruck a răspuns:

Si sa nu uiti ca pentru orice intrebare legata de chitara putem sa vorbim pe privat.

| Xtadelo a răspuns:

Pai iti trebuie talent... ureche muzicala.