| Danielllle a întrebat:

Pianul vs sintetizatorul heyy...deci as dori sa-mi cumpar un pian, insa din lipsa de spatiu m-am gindit la sintetizator..care sunt diferentele dintre un pian si sintetizator?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Pianul (prescurtarea comună a cuvântului de origine italiană pianoforte) este un instrument muzical foarte răspândit, în care sunetul este produs de corzi metalice fixate pe o placă de rezonanță din lemn, lovite de ciocănele acoperite cu pâslă, prin intermediul unei claviaturi.

Sintetizatorul este un instrument muzical electronic care poate produce o varietate de sunete prin generarea și combinarea semnalelor de diferite frecvențe. Sintetizatoarele produc semnale electrice (și nu sunete acustice) care sunt amplificate și redate prin difuzoare sau căști.

1. Pianul se bazeaza pe acoustica, sintesizatorul e digital.
2.La pian ai mai "putine optiuni", la un sintesizator ai mai multe variante gen:
http://upload.wikimedia.org/......_synth.jpg
Poti sa-i pui si preseturi in functie de model.Eu recomand sintesizatorul, acum depinde si de pret.

1 răspuns:
| aumih16 a răspuns:

Pianul se foloseste in general la muzica de opera! insa el mai poate fi folosit si la alte genuri de muzica! sintetizatorul la fel numai ca aici toate genurile le foloseste!