| SaveTheNature a întrebat:

Ce anume i-ar face pe atei sa creada in Dumnezeu?
Exista vreun ateu care sa isi recunoasca inferioritatea fata de ceva sau fata de cineva? sau se cred superiori tuturor semenilor?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Orice om cu mai mult de 5 neuroni activi poate sa-si recunoasca inferioritatea fata de cineva dintr-un anumit punct de vedere. Ateismul sau crestinismul n-au nimic de-a face cu asta.
Chiar iti imaginezi ca numai un crestin ar recunoaste, de pilda, ca e mai scund decat altul, sau mai slab, sau mai gras, sau mai putin inteligent?
Bag seama ca voi, cam toti "crestinii" care bantuiti pe la categoria asta, sunteti foarte ofuscati de faptul ca ateii raspund la intrebarile voastre.
A t a t a(robotel cretin!) timp cat aceste intrebari nu fac altceva decat referiri mai mult sau mai putin voalate la credinta sau lipsa de credinta a cuiva, ar cam trebui sa nu va mai ofuscati asa.

| Dumnezău a răspuns:

Ateii/agnosticii/deistii,majoritatea dintre ei,se cred superiori crestinilor,pentru ca de fapt,chiar sunt.Ia in comparatie,pe mai multe nivele,inteligenta unui non-religios, cu aceea a unui religios, si vei vedea de ce ne mai credem si superiori din cand in cand.La o problema religioasa,un crestin poate raspunde cu clasicul si mucegaitul: ''Asa a vrut Dumnezeu'',pe cand un non-religios intra profund in problema,o poate dezbate, poate demonta o afirmatie gresita a unui crestin, cu mare usurinta.Si,ca studiu social,cand te uiti la majoritatea crestinilor din Romania,si la cum isi manifesta ei iubirea pentru Yahwe,trebuie sa ai tarie de caracter si o imagine foarte subestimativa despre sine,ca sa nu li te crezi superior.Dar bineinteles ca exista si atei inferiori unor crestini, si crestini inferiori ateilor, si atei inferiori unor altor atei s.a.m.d.Totul tine de majoritate,sau cum ar zice Serj,The Unthinking Majority,care,pentru voi crestinii, in anumite cazuri, poate fi si rusinoasa.Cred ca rar gasesti un ateu,stand la coada in Targu-Jiu,sau in Lugoj,cand se deschide inca un LIDL,sau dracu mai stie ce metoda de subjugare a populatiei prin promotii de porc,gasesti multi crestini, turma de pe glie, disperati etc. etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Mitch):

Fiindca majoritatea nici nu stiu ce inseamna ateu, agnostic etc.Eu am vazut la interviuri ca mai intrebau reporterii "Da nu va imbolnaviti daca stati de noaptea aici?" si ei raspundeau "Ii frig, da ne ajuta bunul D-zeu sa trecem peste". Crestinii sunt baza a ce? A razboaielor, a crizelo financiare, a poluarii, a prostiei, a indiferentei etc? In Romania cel putin, sunt baza distrugerii tarii.

| aliceinchains a răspuns:

De unde conceptia asta cum ca ateii se cred superiori tuturor?
E total fals. Daca cineva se crede superior tuturor, asta n-are legatura cu faptul ca e ateu/crestin/budist/catolic etc. Si ateii sunt oameni normali, doar ca nu cred in dzau. Si de ce ai vrea sa ne faci sa credem in dzau? Sa aiba popa de unde sa fure si mai mult sau cum?

| Wehrmacht a răspuns:

Nu-s ateu nici credincios.Nu fac parte din nici o tabara.Dar imi place de atei pentru ca isi sustin parererile, ca fata de credinciosi au curajul sa spuna ca nu exista acel DZ despre care credinciosii cred ca ar pati ceva rau daca lar jigni.Cum credinciosii cred despre atei ca gresesc si ca ei au dreptate,asa cred si ateii.
Serios, le dau dreptate celor care spun ca satana este prietenul bisericii. Daca nu ar fi el si poate nu este, cine sar mai obosi sa se duca la biserica mah?

| SaveTheNature explică (pentru Wehrmacht):

Sunt doua reguli principale si grele pentru oricine doreste sa devina un "ateu". Daca esti tentat, ai grija. Nu este un lucru usor de facut.

Prima regula este sa ignori designul din natura. Il vei vedea peste tot; de la plante, la atomi, la pasari si albine, la anotimpuri, la designul corpului omenesc, la designul pestelui, florilor, fructelor, picioarelor, si chiar a ciupercilor. Si desigur, uimitorul ochi. Oriunde te uiti si oriunde nu te poti uita, vei vedea design.

Acum vine partea cea grea. Ignora simtul realitatii dat de Dumnezeu. Admite ca tot ceea ce a facut omul este facut de om, dar sa fie lipsit de compromisuri si de neclintit faptul ca totul a aparut din nimic, fara nici un Designer. Odata ce ti-ai rezervat perspicacitatea de a face asta, incoroneaza-te ca fiind inteligent. Foarte. Apoi gaseste alti atei care iti vor confirma ca esti cu adevarat inteligent.

A doua regula este sa "crezi’. Acest lucru este foarte important, pentru ca daca lasi sa te cuprinda indoiala, vei ajunge la teama, si acesta poate fi un lucru infricosator in cazul in care miza este un loc numit "iad".

Crede ca esti corect in credintele tale. Crede ca evolutia este intr-adevar adevarata. Crede ca este stiintifica. Crede ca nu exista verigi lipsa, si crede ca Richard Dawkins stie despre ce vorbeste.

Crede ca esti o maimuta, si ca nu esti responsabil din punct de vedere moral deoarece maimutele nu au absolute morale. Crede ca, constiinta ta ti-a fost data de pariniti si de societate, nu de Dumnezeu (intotdeauna foloseste un "d" mic pentru Dumnezeu daca este posibil).

Sa cresti ca si ateu, va trebui sa inveti limba "credinciosilor" – fraze precum "Nu exista creatie", "Evolutia este un fapt dovedit", si puternica expresie "Flying Spaghetti Monster"( ce zici Soimos? ). Invata arta fina "cut and paste", si sa raspunzi cu "Straw man"! Asta inseamna ca nu trebuie sa raspunzi la orice provocare.

Toate acestea te vor face inteligent. Niciodata sa nu contesti evolutia, si sa nu gandesti pentru tine insuti.

Fa aceste lucruri, si vei fi capabil sa te numesti un ateu. Cat de tare! Ei bine, ar trebui sa spun, ca oricum nimeni nu poate sa fie un ateu adevarat pentru ca ai nevoie de "cunostinta absoluta" sa spui ca nu exista Dumnezeu. Deci, pana cand vei fi omniscient (ca si Dumnezeu), poti doar sa pretinzi ca esti un ateu adevarat.

| DomineRex a răspuns:

Maaata aici iti pot da eu un raspuns desi nu sunt crestin.
Acest om vrea sa schimbe parerea ta persoanala deoarece stie consecintele care ne pasc daca nu ii acceptam credinta. Daca eu as fi crezut as fi mers pe sticla pe burta inconjuru Romaniei daca asta ar fi facut pe cineva sa creada si sa nu fie condamnat la pierzare.

| DomineRex a răspuns:

Eu nu sunt ateu sunt deist si banuiesc cand te referi la Dumnezeu vorbesti despre Dumnezeul evreilor, dumnezeul care a venit in chip uman sa se sacrifice pentru pacatele noastre(fi si tu mai explicit)
Ce m-ar face sa cred? probabil o singura dovada ca Dumnezeul tau este cel autentic.
Inferioritatea mea consta in moralitatea mai scazuta(punctu biblic de vedere) probabil decat a crestinilor adevarati, adica eu respect legiile statului din care fac parte, dar dupa biblie nu e indeajuns, iar ceea ce pot spune ca din religie ne-am luat noi moralitatea, dar religea nu e si ea la randu ei creatia noastra?
Oare Dumnezeu ne-a creat pe noi sau noi pe El?

| Damasc a răspuns:

Prin aceste nenumarate intrebari pe care le postezi zilnic, incerci sa aduci necredinciosii pe calea cea buna sau ce? Faptul ca multi aleg sa nu se inchine la pietre asta nu inseamna ca se cred superiori tuturor semenilor".Nu judeca omul dupa convingerile sale.Asa cum nimeni nu te critica pe tine sau pe altii care sunteti cu Dumnezeu, nici tu nu ar trebui sa o faci.

Răspuns utilizator avertizat
| sinx a răspuns:

Eu imi pot recunoaste fara nici o problema inferioritatea in fata cuiva. Respect persoanele inteligente, cu bun simt, priceput intr-un anumit domeniu, etc. Daca sunt ateu, nu inseamna ca ii privesc pe ceilalti de sus. Din contra, nu am fost niciodata curios ce religie au prietenii mei sau cat de credinciosi sunt. Amanuntul acesta chiar nu conteaza asa mult.

| tamtamtam a răspuns:

Ce bigot ordinar esti happy
Da,logic ca exista. Eu de exemplu recunosc ca nu sunt prea sclipitor si ca exista multe persoane mai ''bune'' decat mine. Sunt persoane pe care le admir, respect etc, bigo (asa te botez de acu-nainte )

| dannyella15 a răspuns:

Eu nu inteleg de incerci tu sa-i determini pe atei sa revina la "adevarata credinta". Am o curiozitate: cum poti tu demonstra ca crestinismul e religia adevarata?( facand abstractie de faptul ca religia tot de om e inventata). Credem in ce vrem si in cine vrem. Nu mai incercatisa schimbati opiniile oamenilor.Si, da, dpdv intelectual ateii sunt cu 3 clase peste crestini.Sau chiar cu mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce i vrea sa schimbi parerea unui om?straight face
daca eu cred in fantome, si tu nu, ce motiv as avea eu sa te fac sa crezi in asa ceva? straight face
nu se cred superioriwinking, si crestinii se vad mult peste semeni oh go on

| PodinaDiana99 a răspuns:

Ateii nu au Dumnezeu