| Gizăz a întrebat:

Ce spuneți dragilor de asta?

http://www.evz.ro/......46101.html

Răspuns Câştigător
| blackvomitstain a răspuns:

In '72 am terminat generala si in '80 celelalte studii, spui ca tatal tau e destept, n-am motive sa nu cred, insa tu cui dracu' semeni asa incurcata la minte de bati campii in toate directiile. Vorbesti mult, prost si fara rost.

49 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ști cât de sigură sunt că ăsta e proful meu de religie?
Că tot ne povestea săptămâna trecută de un elev care făcea marele păcat să fie ateu.
De asta nici nu mi-am declarat ateismul la ora nebunului...

| MMihai a răspuns:

Ora de religie creștină, contribuie ca să crească vizibil numărul ateilor, dar și îndobitocește f mulți oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Normal. Daca asta e religia: orgoliu, nesimtire, gandire ingusta, promovarea inculturii (crede si nu cerceta ti se spune, incalcand indemnul lui D-ZEU din Biblie: " Cercetati TOATE lucururile si luati ceea ce este bun.") mai bine fara ea.

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca gasesti in Biblie cuvintul "crede si nu cerceta " sa ma anunti si pe mine. pina si tata inainte de 89 stia ca expresia 'fericit este cel ce nu vede dar crede "a trecut in "crede dar nu cerceta" si stia ca rusii pe vremea lui Iosif Visarionovici Stalin au facut tarasenia, Eu zic sa o iei pe calea Bisericii ca nu am pomenit Biserica sa cada pe om.

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru Danutza27):

Doamne fereste sa cercetezi. nu cumva sa pacatuiesti...accepta asa sa-ti bage pe gat orice ****, si tu sa mai spui ca e gustos. indoctrinati cu prostie cronica frate...cred ca faza aia cu "nu cerceta" e pentru idiotii congenitali, nu pentru mine. eu am trecut prin destule ca sa stiu ce e mai bine pentru eu (limba romana e greasmug)

| MMihai a răspuns:

În loc de religie ar trebui o disciplină de tipul: Istoria credințelor și ideilor religioase, și elemente de morală și de legislație.
Oamenii trebuie să nu fure și să nu ucidă șamd indiferent dacă sunt religioși sau atei și elevii trebuie să cunoască și ceva elemente de legislație.

| chelstone a răspuns:

WAW, cat de tare! a venit danuta sa ne traga de urechi. Mai, cum ne mustra ea pe fiecare, bineinteles, cu voia domnului laughing Ea, care, ca un bun crestin si iubitor de oameni se comporta ca un Bruce Lee internaut, propavaduind slava lui dumnezeu si sanctionand orice alta parere care este diferita de a ei, aceasta find de altfel o dovada a tolerantei crestine.

Apache
| Apache a răspuns:

Ai mare dreptate de data asta

| miradoniz a răspuns:

Ce vrei sa spun? E îngrozitor.Doare să vezi,că în numele ortodocșilor, care pun smerenia pe primul loc între calitățile creștinului, încearcă a se impune o anumită manieră de a gândi.Este bine,pentru noi,poate,că mai taie macaroana,la cei orgolioși fața de alți creștini, a căror credință a fost nedreptățită la rândul lor.Dar,sper să fie cât mai mulți conștienți, că problema nu este în religie(nu este niciodată!)ci la modul în care e aplicată.Nu în Biserică, ci în societate.Este ora de religie,poate,pentru că cei care se apropie de cele sfinte fără dorința de a crede, sunt cei mai vulnerabili,în fata răului.Dar,măcar elevii învăță,sper,când le-o veni rândul,să aplice din inimă,ce spun cu buzele?! iar dacă nu ar fi religia,ci educația civică,de exemplu,ar fi mai bine? Problema este incultura și ignoranța voită a dreptului celalalt a fi respectat.
Întrebarea reală-și cred ca și tu ești conștient de asta-este "ce putem face?"Răspunsul este în mâinile Domnului.DAR există un răspuns, exista ceva de făcut, știu asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru miradoniz):

Foarte bine punctat!

| monstrulet a răspuns:

Danutza e troll sau mi se pare mie? E prea de tot. Nici macar 'Enter' nu-i merge pe tastatura.

| Danutza27 a răspuns (pentru monstrulet):

Stimate coleg din cite vad nici tu nu te poti lauda cu inteligenta ta si eu nu am zis nimic, deci te rog nu este frumos din partea ta sa vorbesti urit, te rog sa folosesti cei 7 ani de acasa "

| monstrulet a răspuns (pentru Danutza27):

Unde incep ghilimelele? si unde se termina? si mai ales, ce am zis "urit"?

| Bogdanux a răspuns:

Nedreptate.Tipic Bisericii Ortodoxe Romane si a profesorilor de teapa aluia.Alte cuvinte nu mai am, deja am ramas cu gura cascata.

@Danutza27

Iar incepi sa vorbesti singura? Esti paranoica? Nu credeam c-o sa zic asta, dar as prefera sa vorbesc cu doamna Ema ore in sir decat sa mai vad un comentariu dat de tine.Cumpara-ti o viata de la 39.

| Danutza27 a răspuns (pentru Bogdanux):

Ia uite bietul om de ce ai ramas ma cu gura cascata ca romanii faceau locomotive si tu credeai ca le faceau extraterestrii.Pai au facut ma si basculante de 120 t exportate in australia Cu gura cascata au ramas australienii cind au venit in 93 dupa piese de schimb si fabrica era praf si fluierau a paguba ca bune masini au fost

| Bogdanux a răspuns (pentru Danutza27):

Danuto, inteligenta ta e atat de superioara si bine conturata incat nu-ti poti da seama ca faza cu "gura cascata" a fost doar o simpla expresie.Imi pare rau de tine, sincer.

| Danutza27 a răspuns (pentru Bogdanux):

Te rog sa ma scuzi am inteles eu gresit dar uite am intilnit persoane care nu stiau ca Romania avea flota de vapoare,(pe cuvint )si ma intrebau unde sunt si am ridict din umeri

| Hombre a răspuns:

Am mai spus si o mai spun, rusine Ministerul Invatamantului (si o parte a profesorilor) ca a bagat religia in scoli si nu istoria religiilor, pe de alta parte trebuia si teoria evoltionismului ca parte de echilibru si optiune libera a elevului. Astfel ca acum suntem in situatia "dictaturi" religiei in scoala, indoctrinarea elevului cu mitologie frustrandul de elemntul de teoriei stiintifice si de cercetare a aparitiei omului pe pamant. Afara cu primitivismul si evul mediu din scoala. Profesori de religie sustin ca oara de religie este obligatorie insa e facultativa si ii mint pe elevi si parinti lor.
O educaţie autentică nu este aceea care insuflă o dogmă sau o ideologie anume, ci aceea care îl ajută pe copil să îşi dezvolte un aparat de gândire propriu, autonom, având ca repere principii şi valori asumate nu automat, necritic, prin îndoctrinare, ci prin lecturi ale unor puncte de vedere diverse, prin reflecţie, prin dezbateri care să aducă o dată cu ele o înţelegere aprofundată asupra lucrurilor. Sistemul educaţional trebuie să fie în măsură îi ofere şansa fiecărui tânăr de a putea analiza şi evalua singur situaţiile multiple cu care fiecare se confruntă.

Bisericile era suficiente pentru cei care cred.
Iata câte biserici sunt oficial în România, socotitile.

Potrivit site-ul oficial al Secretariatului de Stat pentru Culte, instituţia prin care se derulează toate fondurile bugetare alocate bisericilor, în România sunt:
Manastirea Casin
265 de lăcaşuri de cult şi 111 spaţii închiriate unde se oficiază serviciile religioase pentru Martorii lui Iehova;
124 temple, sinagogi şi case de rugăciune pentru Cultul Mozaic;
77 de geamii şi mesgiduri pentru Cultul Musulman;
circa 220 de biserici evanghelice; 678 de adunări (biserici) ale Bisericii Creştine după Evanghelie;
1.185 de biserici adventiste de ziua a 7-a;
1.343 de biserici şi 7879 filii penticostale;
1800 biserici baptiste;
16 biserici armene;
143 de biserici protestante unitariene;
45 de biserici evanghelice luterane;
265 de biserici evanghelice C.A.;
506 parohii şi 96 filii ale Bisericii Reformate; 1000 de biserici şi capele romano-catolice;
763 de parohii ale Bisericii Romane unite cu Roma, plus alte 280 de biserici în construcţie.

Biserica Ortodoxă Română, care întruneşte adeziunea a peste 80% din populaţia ţării, conform recensământului din 2002, are următoarele aşezăminte:
14.574 locaşuri de cult:
63 catedrale, 10.580 biserici parohiale,
2.072 biserici filiale,
433 biserici de mânăstiri,
208 biserici de cimitir, 12 biserici fundaţionale,
48 biserici izolate,
298 capele parohiale,
171 capele de cimitir, 74 paraclise parohiale,
182 paraclise de mănăstiri,
403 biserici şi capele în instituţiile bugetare (89- în armată şi Ministerul Administraţiei şi Internelor,
37- în penitenciare,
166- în spitale,
50- în unităţi de învăţământ şi 61-în aşezăminte de ocrotire socială).

| Danutza27 a răspuns (pentru Hombre):

Ia uite cine apare hombre sa ne dea lectii pai tu esti toba de evolutionism ca spui ca ai terminat cine stie ce scoala prin 72 pe tine te inteleg dar si tata a terminat ceva mai inainte si nu a ramas asa de troglodit a citit si el pe deniken si ghilgames le mai are si acasa dar e praful pe ele de 1 deget, De ateist ce era la inviere o taia la Biserica acum dind ateismul din el afara are si program de rugaciuni Musai incepe cu Tatal nostru si tata este de 10 ori mai destept ca tine ca el stia Gheba si cind se ducea la examene lua binecuvintare de la Preot, o mai si scrintea dar nu se lasa invata, si facultatea lui a fost grea ca profesorul de analiza mat le spune "facultatea vine de la facultativ" nu ca acum cu credite de ajunge boierul prin anul 4 cu 15 restante ca pe vremuri facultatile scoteau ingineri buni, vezi aia care au facut metroul erau get be get ai nostri cu catel si purcel made in Romania si coada la ciocan era tot romaneasca si cuiele la fel.

| Danutza27 a răspuns (pentru Hombre):

In intelepciunea ta trebuia sa specifici de ce in Valea Plopului sunt 26 de biserici da ma citesti bine 26. Incearca tu marea cu degetul si du-te sa te ratoiesti la tarani si o sa vezi ce trage pielea ta, uite sa nu zucu ca sunt rea vezi ca misuna carutle trase de cai pe acolo si fiecare caruta are obligatoriu felinar si bici.Eu zic ca tu expunind ideile tale filozofice la primitivii aia ei ce vor face vor aprinde felinarul sa te lumineze si te vor milui cu b... Cit despre Capele eu zic ca ai dat cu oitea-n gard.Cit despre Bisericile din penitenciare am inteles ca aia sunt mai credinciosi ca astia de pe TPU.

| Danutza27 a răspuns (pentru blackvomitstain):

Ma tu trebuie sa te hotarasti ca minti si nu stii ce minti eu zic sa scrii pe hirtie vrei citat ca ai terminat liceul in 72, poate esti mai slab de minte si mai posteaza si ala micu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Corect!

| blackvomitstain a răspuns (pentru Danutza27):

In '72 am terminat generala si in '80 celelalte studii, spui ca tatal tau e destept, n-am motive sa nu cred, insa tu cui dracu' semeni asa incurcata la minte de bati campii in toate directiile. Vorbesti mult, prost si fara rost.

| Laura a răspuns:

Mda, eu îl întrebasem săptămâna trecută pe prof de ce este femeia discriminată în creștinism, cel puțin ortodoxie (și nu așa deodată, el ne-a întrebat dacă avem vreo întrebare despre religie) și în afară de faptul că mi-a răspuns cu "așa a lăsat dumnezeu", mi-a mai și propus să-mi deschid campanii feministe. M-a lămurit... Încă asta a fost bine, cum o face când o citi pe așa zisul test predictiv că-s atee? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura):

D-ZEU nu face discriminarile! Insa Biblia este foarte prost inteleasa si aplicata, din pacate. Si pentru ca este orgoliul masculin la mijloc, fiecare barbat fara minte in cap cauta sa interpreteze in folosul sau si in dauna femeii pasajele biblice. De foarte multe ori se citeaza "Femeia sa fie supusa barbatului si barbatul sa-si iubeasca femeia cum a iubit Hristos biserica." Ei bine, se pedaleaza doar pe prima parte: femeia trebuie sa taca, sa inghita, sa suporte sa, sa, sa... Total incorect! Partea cu barbatul care trebuie sa-si iubeasca femeia cum a iubit Hristos biserica nu mai e relevanta pentru multi. De ce? Hristos a iubit biserica sacrificandu-se pentru ea. Cautand sa empatizeze, sa ofere solutii, dandu-se pe Sine insusi pentru ea pana la o moarte cumplita. Arata-mi tu un barbat care ar face sacrificii personale pentru femeia lui? Sunt foarte rari acestia. Rusine sa ne fie, noua barbatilor, pentru ca avem impresia ca suntem superiori si avem drepturi depline! Rusine celor din biserici care ar trebui sa inteleaga exact ceea ce D-ZEU vrea sa spuna, nu ceea ce le convine lor! Si proful tau e tot un om superficial. Nici macar la nivel teoretic nu isi cunoaste materia daca nu a fost in stare sa-ti raspunda. O sa interpreteze testul dupa cum il duce capul. Un alt sablon aplicat oamenilor.

| Danutza27 a răspuns (pentru Laura):

Am o rugaminte da si tu un ex de discriminare ca eu nu prea le pricep poate vrei sa ajungi preot fiind femeie (te asigur ca ai leac daca ai bani niste rataciti au infiintat o alcatuiala in care femeile sunt preot ) dau si eu in "folositor" sa te incurajez

| Apache a răspuns (pentru Danutza27):

Da taci dracu o data...

| Danutza27 a răspuns (pentru Apache):

Tipic TPU cind nu il duce mintea jigneste ce sa zic sa fie primit

| Apache a răspuns (pentru Danutza27):

...mda,dar problema e ca tu jignesti de 5 ori mai mult ca mine!
*Stiu ca nu ai recunoaste nici daca iti dau cu ceva in cap...*
deci practic ai recunoscut ca nu te duce mintea... felicitari big grin

| Danutza27 a răspuns (pentru Apache):

Stimate coleg de forum te rog sa ma scuzi daca am reusit sa te jignesc, dar nu vad cu ce din contra, tu ma dai dracu si eu multumesc Cit despre recunoscut ca nu ma duce mintea uite recunosc in gura mare "nu ma duce mintea la prostii ca pe cei 5-6 de pe TPU" Acum cred ca esti multumit

| Bogdanux a răspuns (pentru Danutza27):

Acum imi dau si eu seama ca tu sigur ai prins vremea lu' Ceascathinking Dar nu stiu cum de ai ramas cu sechele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danutza27):

Taci din gura. Scoti atatea aberatii... si daca vrei argumentare, reciteste-ti raspunsurile.

| Laura a răspuns (pentru Danutza27):

Ok. Citește biblia și o să găsești. În special din Timotei, chiar și Geneză, nu-mi mai amintesc exact versetele; din care se denotă foarte clar că femeia n-are dreptul la discursuri publice. De asemenea, nu de la puțini creștini am auzit citatul dat și de @Adi73 "Femeia să fie supusă bărbatului și acesta să o iubească cum a iubit Iisus biserica" - nu mulțumesc. În plus, de ce femeia nu are voie în altar? Dar pe muntele Athos?

| Danutza27 a răspuns (pentru Laura):

Poate pui un citat si cu "femeile cele clevetitoare" de acela vad ca nu te legi.

| Danutza27 a răspuns:

Sa fim seriosi,nu citesc sa fi dat in brinci reporterul respectiv sa intrebe si un copil care este preocupat de Religie,o sa zica lumea pai ce era prost (reporterul) Citesc cu Sf Respectiv omorit cu dinti de fier ba ii si compatimeste ca nu au pomenit joace cu atita violenta, se pare ca reporterul nu are calculator ca rid si astia mici de aici ca omoara botii cu drujba si toporul nu mai zic de arsenalul modern din joace cu lansatoare de rachete aruncatoare de flacari si cite si mai cite de te crucesti.Mai caineaza pe unul care vezi doamne este ateu si il umileste in fata clasei, dar ce colegii nu stiau convingerile lui religioase. Auzi copii indignati de chestia cu moastele si sunt parintii oripilati de asa ceva.Pai rid si astia mici de pe TPU ca la cite filme de groaza au vazut ei cu tone de mate zombi contra canibali sunt depasite pentru ei dar cinstirea Sf e un dezastru.De ce nu fac EVZ un articol bomba cu cei 16 % analfabeti =nu da bine prostii ii manipulezi cum vrei si unde este senzationalul.Pe vremuri EVZ era un ziar serios.Auzi si narodul ala ce fericit era ca a citit copilul lui Ghilgameş,o fi specificat omul si stapinul inelelor dar a fost cenzurat.Dar acolo cuvinte de invatatura nu prea vad. Poate aveti pretentia prin articol sa pomeneasca evz de boala internetului si copilul care o omoara pe mama lui ca nu avea net ca nu il platise (asta o fi ala umilit in fata clasei ).Re pai articolul lor se inscrie in demolarea credintei.Din cite mai stiu prin sondaje, ca incredere pe primul loc se mai mentinea Biserica si armata.Armata vad ca este deasa ca pomii pe soseaua Buc -Urziceni.Ca sa niveleze creierele cum calca bunica rufele si sa faca un singur popor cu un singur conducator trebuie sa termine si cu convingerile religioase.O singura Biblie si aia aprobata la Bruxelles, am inteles ca se lucreaza sau este finalizata o minune de carte care amesteca tot.Sa va fac sa intelegeti o carte care are si ceva pasaje crestine si ceva musulmane si de la buda si de la.triburile primitive.Un soi de istorie a religiilor.O sa ziceti in ce vor crede oamenii pai nu in mine, ci in guvernul mondial care promoveaza globalizarea si un singur conducator, adica cel de pe la Apocalipsa.De ce are ca teren tinta EVZ tocmai pe cei tineri pai ei sunt cei mai vulnerabili o sa va intrebati de ce nu au sunat la Ema la usa sa o intrebe ce parere are ea si ce zice baiatul ei Re prosti erau. Concluzie o trage fiecare cum il lumineaza mintea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danutza27):

Nu mai freca menta cu bazaconii, nu cred ca tie ti-ar convine sa-ti sperie copiii la scoala cu accidente rutiere in caz de inacalca vreo porunca dumnezeiasca, se poate interioriza si inchide departe de societate cu consecinte grave pentru psihic.
Observ ca vrei sa intuiesti ce gandesc oamenii pentru ca tot folosesti "O sa ziceti," e imposibil sa-ti dai seama ce gandesc oamenii pentru ca fiecare avem cate un mod unic de a gandi(de asta ne facem si prieteni, pentru ca sunt diferiti si ne completam intre noi, banuiesc ca tu n-ai pentru ca nu accepti ideile celorlalti)
Pe viitor incearca sa postezi cu rigla! 5-6 cm in care sa-ti spui convingerile religioase, in felul acesta nu cred ca va deranja pe nimeni, chiar daca sunt si aberatii.

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate acum 2 zile niste atei erau 3 buc stiind codul rutier dar de el avea permis de 2 luni si vine dracusorul mititel si ii sopteste la ureche calco ma sa te dai mare la prieteni,narodul crezi ca a ascultat de ce invata la religie, dade unde, vei zice si care e finalul pierde preacuviosul controlul la volan sai pe trotuar lasa late 2 femei si "boracii "din carut lati si aia si el ridea "probabil asta o fi ala interiorizat la scoala de acc rutiere ca vad ca ghiotura nu le fac aia batrini ci media este pe la 23 ani "Nu tata mosu fugea cu caruta cu 236 km/h ca lesinau caii

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

„"Nu putrezesc, miros foarte frumos şi fac minuni", sună ghicitoarea cu care profesorul de religie îşi stimulează elevul de clasa a III-a." rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor Epic!

| Infernia a răspuns:

Niste inculti fara pic de valoare.

| OmletteDuFromage a răspuns:

Holy Gizăz!

| Lace a răspuns:

Aşa se procedează oriunde, ba chiar şi în fosta mea şcoală era aşa.Totuşi,e foarte urât ca un om să facă "diferenţe", fiecare cu oaia lui happy.

| DarQueen a răspuns:

Tot ce am de zis e, "Gizăs."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incalificabil. Daca insusi D-ZEU ti-a dat libertatea de a alege ce vrei sa faci, de ce tocmai oamenii religiei incalca acest drept? Fiecare are libertatea de a crede ce vrea sau de a nu crede. Vor sa impuna o dictatura religioasa cum a facut pe vremuri Inchizitia. O sa ajunga sa ne tortureze si sa ne arda pe rug ca si eretici doar pentru ca avem un spirit liber si deschis, doar pentru ca intrebam cum sta cu armonia intre ceea ce spun si ceea ce fac de fapt. Vor sa te indoctrineze cu ceea ce au chef ei, nu cu adevaratul Cuvant al lui D-ZEU. In plus, daca vrei sa castigi un ateu de partea credintei exemplul pe care-l dai e hotarator. Dar asta e stilul. Nu avem intelepciune, nu avem inteligenta doar o doctrina ingusta si aia prost inteleasa. D-ZEU sa aiba mila de noi!

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine probabila aia care au troznit bacul erau toba de religie si de rest nu, Ca a ajuns si ministerul Inv sa dea de ceasul mortii ca avem 16 % analfabeti si vor sa scoate religia si sa bage dictare cum facea tat la generala pina in clasa a 5 a Unde vor sa bage dictarea o sa cazi jos la liceu

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte sa citesc ce ai scris am facut si eu 3 Sf Cruci ca nu am pomenit inca asa ceva.Pai hai sa te luminez la minte inainte de 89 erau atei cu ghiotura., Ba erau asa de atei romanii de dadeau in brinci si ca dovada de ateism la tara toamna incepeau droaia de nunti si le dadea Bunul Dumnezeu dar de prunci care ii ateiau in cazan si de ateisti ce erau aia mic "respectau pe mama lor si pe tatal lor "nu ca acei de pe TPU.Ia sa vedem erau intelepti ateii de pe vremuri.Daca te duc la o hidrocentrala o sa zici ca este facuta de extraterestrii. daca te duc in gara de nord si citesti pe locomotiva pe placa de timbru elecroputere o sa zici tot extrat. daca vezi canalul Dunare -MN vei zice tot extrat.Ce tot incerci sa demonstrezi ca daca scoatem religia din scoli facea Romania tractoare.hai sa fim seriosi Astia cauta o scuza sa arunce cotoiul mort si imputit pentru dezastrul tarii in faptul ca fac copii religie

| DreamAutopsy a răspuns (pentru Danutza27):

Mă doare capul doar când citesc ce zici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A scapat usor, sa zica merci ca doar l-a umilit si nu l-a omorit cu pietre.

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia uite peste cine dam lupul imbracat in blana de miel, o sa dau si eu un inteligent

| blackvomitstain a răspuns:

Pe mine nu ma surprinde doar traim intr-o lume de idioti in care daca ai curajul sa crezi in tine si sa fi liber in gandire esti privit negativ de marea majoritate a societatii, dar daca te inchini la pereti esti considerat "o valoare".

| blackvomitstain a răspuns:

Stiu ca nu are legatura cu intrebarea dar numele si poza ta de profil sunt geniale.Trebuia sa o spunblushing.