| Laurretta a întrebat:

Cum au reușit Adam și Eva să popoleze toată planeta? Cu au reușit să ajungă pe celălalt continent dacă nu existau posibilitate să se traverseze continentele din cauza apelor (continentele erau mai îndepărtate ca acum)?

Răspuns Câştigător
| ahileintaiul a răspuns:

E doar o poveste veche, Adam si Eva nu au existat. Nici sarpele vorbitor

| iEmonel a răspuns (pentru ahileintaiul):

Ba au existat. Eu i-am vazut. Sunt si pe youtube.-_-''

| ahileintaiul a răspuns (pentru iEmonel):

Da, ai dreptate, au fost si la OTV

| secretsisecret a răspuns (pentru ahileintaiul):

Bah mai taci ca in locul adminului ti asi bana contul ca sa nu mai vorbesti atatea prosti ca intuneci oameni asa ca mai taci si du-te la sectari tai si rugativa la buda s-au la cine va rugati voi ca sa taceti odata!

| Laurretta explică (pentru secretsisecret):

Cui te-ai adresat?

| secretsisecret a răspuns (pentru secretsisecret):

Lui ahileintaiul...

| Laurretta explică (pentru secretsisecret):

Am înțeles big grin

39 răspunsuri:
| wales a răspuns:

1. Până la potop, toate continentele erau unite la suprafață. Nici acum nu sunt despărțite la baza lor.
2. Biblia nu specifică câți copii a avut Adam și Eva. Putem doar să comparăm cu familiile din trecut care aveau în jur de 6-10 copii per familie la o generație de 40 de ani. Încearcă să faci o scurtă socoteală:
6-10 copii x 40 de ani o generație x 900 de ani cât trăiau atunci oamenii și vezi rezultatul doar unei singure familii, dar mai multe familii?
Alt lucru interesant legat de acest subiect. Iau ca punct de plecare, vremea potopului. Aproximativ 4500 de ani în urmă au supraviețuit 8 oameni. Documentele istorice ne dovedesc că pe vremea Lui Isus, populația omenirii era de 250 de milioane. Iar scara graduală de creștere a populației lumii arată așa:
Anul 1800 = 1 miliard.
1960 = 3 miliarde.
1985 = 5 miliarde.
2000 = 6 miliarde.
În prezent suntem aproximativ 7 miliarde de oameni. Acest calcul științific demonstrează exact ce spune și Biblia, că omul există de aproximativ 6000 de ani, iar cine crede în poveștile evoluționiste, că istoria omenirii ar avea miliarde de ani, are o mare problemă cu acest calcul științific. Cine crede în poveștile evoluționiste, numărul populației de astăzi ar fi trebuit să fie mult mai mare, de fapt, nu prea mai aveam loc pe acest pământ.

| Hombre a răspuns (pentru wales):

Parascovenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wales):

Serios oameni traiau 900 de ani ma intreb tu prinzi o suta da 900? nu ai pus ciuma in calcul

| wales a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cultura ta generală:
În primul rând, pe toată suprafața pământului exista o climă blândă și uniformă, de la cei doi poli și până la Ecuator, fapt ce este susținut cu prisosință de faptele științifice. Se crede că atmosfera terestră era foarte bogată în CO2, ceea ce permitea o absorbție mare de energie solară și condiții optime pentru dezvoltarea plantelor. Clima era diferită față de ce cunoaștem astăzi, apa forma un ecran protector alcătuit din vapori de apă aflați în cantitate mare în straturile superioare ale atmosferei. Înainte de potop nu ploua conform raportului biblic. De altfel, ploaia nici nu ar fi fost posibilă în condițiile existenței unei clime uniforme pe toată suprafața pământului. Pentru a ploua este nevoie de diferențe de climă, de presiune atmosferică, diferențe între densitățile de vapori de apă. Într-o climă blândă, uniformă, cu o densitate crescută și constantă de vapori de apă, fenomenul ploii nu poate avea loc. Cantitatea de radiații cosmice ajunse pe pământ era foarte mică datorită ecranului protector de vapori de apă din stratosferă. Urmarea era că procentul de C14 (radioactiv) format în atmosferă terestră era foarte mic, ceea ce ducea la longevitatea și vitalitatea crescută a organismelor vii. O urmare directă a acestui fapt este prezența unor cantități infime de C14 în fosilele antediluviene, ceea ce duce la vârste de milioane de ani prin datarea cu carbon radioactiv. Deci erori colosale de datare. Datorită ecranului de vapori de apă, precum și a unor cantități semnificative de CO2 din atmosferă, se producea efectul de seră, oferind condiții optime dezvoltării unei vegetații luxuriante de tip subtropical și tropical. Magnetismul terestru era mult mai puternic, formând, alături de ecranul de vapori de apă din stratosferă, un mijloc suplimentar de protecție. Centura Van Allen " magnetică " din jurul globului pământesc devia în trecut radiațiile cosmice mult mai mult decât astăzi, ducând la longevitatea și vitalitatea organismelor vii care trăiau înainte de potop.
Toate aceste condiții erau deosebit de prielnice vieții. Așa ne explicăm, potrivit raportului biblic, longevitatea și vitalitatea din acele timpuri, gigantismul animalelor și al omului, precum și clima caldă în zone care astăzi se găsesc dincolo de cercurile polare.
Nu mai raporta totul la ce este astăzi și cum trăiești tu, s-ar putea să ai mari surprize! Mai studiază cum era clima înainte de potop și după, putem discuta.

| wales a răspuns (pentru Hombre):

Dacă zici tu...

| KodrutZ a răspuns (pentru wales):

Wales, de molime/masacre/catastrofe naturale ai auzit? Ai idee ca cele mai mari genocide din istorie au curatat planeta de in jur de 10% din populatie intr-un timp destul de scurt? De evolutia medicinii si scaderea ratei mortalitatii in timp ce parere ai?

| wales a răspuns (pentru KodrutZ):

Bineînțeles, dar nu are legătură cu subiectul.
Dacă ai o idee, dezvolt-o, să punctăm corect unde este cazul sau să dezaprobăm acolo unde situația o cere.

| KodrutZ a răspuns (pentru wales):

Pai are, ca tu ai venit cu petarda ca omul exista de aproximativ 6000 de ani.

| wales a răspuns (pentru KodrutZ):

Și? Vino tu cu argumentele tale, aduc și eu argumentele mele. Nu văd care este pb? Așa reușim să scoatem la iveală adevărul...

| KodrutZ a răspuns (pentru wales):

Http://www.huffingtonpost.com/......27972.html - una dintre zecile/sutele/miile de argumente.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aurignacian samd

| wales a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu glumești? Credeam că aduci ceva serios în discuție. Net-ul e plin de știri pro și contra. Așa poți găsi și singur ce știri prezintă și creaționiștii biblici, succes.

| KodrutZ a răspuns (pentru wales):

Stiri despre descoperiri de oase/alte chestii FIZICE datind de mai mult de 6000 de ani, corect? Creationistii de obicei vin cu chestii de genul "asa scrie in biblie, asa e, biblia e cuvintul domnului si e infailibila," iar la capitolul stiri... nici nu vreau sa ma gindesc ce pot gasi...

| monstrulet a răspuns:

Orgy

| blueangel99 a răspuns:

S-au înmulţit. Au avut 27 de fete şi 30 de băieţi.
Aici poţi să găseşti mai multe: http://www.bibliaortodoxa.ro/
Pa,pa!

| Zartbitter a răspuns:

Pesemne că descoperiseră clonarea...

| ROBERT89 a răspuns:

Intreba-ti mâța.

| secretsisecret a răspuns:

Buna te rog sa nu imi dai report ca imi fac reclama dar e doar un anunt> cine vrea sa faca o fapta buna sa voteze acest cu "like" sau cu "apreciez" film e pentru pr meu care chiar vrea premiul. link> http://www.youtube.com/watch?v=l7pxk__jURI multumesc de intelegere!

| ciresik80 a răspuns:

Citeste in Biblie capitolul Facerea iti explica foarte clar

| AmelyRain a răspuns:

Daca tot s-au inmultit intre ei...ma intreb cum de nu n-au iesit toti mutilati? Si evident ca au fost niste pacatosi pentru ca in Biblie scrie ca este interzis sa te casatoresti cu cineva din familie. Ema lamureste-ne!

Răspuns utilizator avertizat
| Ferenin a răspuns:

Hai sa-ti spun eu cum; deunazi am facut arborele genealogic pe linie paterna si era cam asa; strabunicul 5 baieti, 4 fete. bunicul 4 baieti, 4 fete. tatal meu trei baieti si o fata.eu doi baieti si o fata. ceilalti la randul lor cu ramurile lor si iaca pot spune ca Dumnezeu ne-a binecuvantat cu un neam mare, in care nici nu-mi cunosc toti verisorii de toate gradele si copii lor.mai sunt si cei pe linie materna destul de multi.in biblie scrie ca nimic nu e nou sub soare si asa cum stii sa gasit o corabie pe un munte nu stiu pe unde, deci corabii au existat dintotdeauna.nu a lui noe a fost prima.deci s-a putut dar totul se pierde in uitare.insa putem crede ca au fost si inainte oameni destepti si inventivi.nu santem noi acum cei ma cei din toate timpurile.

| Иαяʋтσ a răspuns:

Toate continentele erau unite intr-un supercontinent numit pangea.Ei au facut multi copii si copii lor la fel si asa s-a umplut tot pamantul. Funda?

| HighFlyer a răspuns (pentru Иαяʋтσ):

Nu prea cred ca daca faci copii cu cineva care are adn asemanator ca al tau o sa iasa retrdati
pentru eva era din coasta lui adam deci avea adnu lui

| anonim_4396 a răspuns (pentru Иαяʋтσ):

Asta acum cateva milioane de ani nu acum 5000 de ani

| Иαяʋтσ a răspuns:

Toate continentele erau unite intr-un supercontinent numit pangea.Ei au facut multi copii si copii lor la fel si asa s-a umplut tot pamantul. Funda?
plz

| AmelyRain a răspuns (pentru Иαяʋтσ):

A adaugat si plz laughing

| Polaris a răspuns (pentru Иαяʋтσ):

Conform Bibliei, Adam şi Eva ar fi apărut cu mult după despărţirea Pangeei în Gondwana şi Laurasia. laughing Jmeker, nu?

| Behindyou a răspuns (pentru Иαяʋтσ):

Continentele s-au separat cu mult timp inaintea aparitiei vietii.

| Lore14785 a răspuns:

Eu stiam ca Adam si Eva au avut 3 copii ...Cain, Abel si Seth. Si eu mi-am pus intrebarea asta de multe ori, chiar o s-o intreb pe prof. de religie o data laughing

| wales a răspuns (pentru Lore14785):

Adam și Eva au avut mulți copii, dar Biblia menționează doar pe Cain, Abel și Set. Citește versetul:

" După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." Genesa 5:4.

| Lore14785 a răspuns (pentru wales):

Aha deci au facut incest. inteleg. Nu sunt foarte credincioasa sa nu crezi ca iau in batjocora intentiile tale de a ma lamuri in aceasta privinta.

| wales a răspuns (pentru Lore14785):

Da, foarte bine că îți pui astfel de întrebări, dar uite cum stă treaba:
În prima generație s-au căsătorit cu surorile. Oamenii în general când aud asta se revoltă '' S-au însurat cu surorile? ''. Relaxează-te puțin și ascultă: Nu era altă cale. În al 2-lea rând: Cui i-ar fi pârât?
În al 3-lea rând: Nu erau legi împotrivă. Nici o lege organică, nu se aplică retroactiv '' unor fapte din trecut '', adică o dai acum și vrei să fie universal valabilă în toate timpurile, nu! La acea vreme nu se cunoștea noțiunea de incest, deci, nu exista nicio încălcare de lege organică sau morală. Greșeala de atribuire este la noi, judecăm vremurile de atunci, după legile de acum, iar acest lucru este greșit. Deci, Moise a dat legea cu 2500 de ani mai târziu. În al 4-lea rând: La prima generație nu există cromozomi de malformație.
Concluzia: Pentru acea vreme, a fost totul perfect ok.

| FumezClipe a răspuns:

Şi lumea se miră de ce plânge Băsescu...