| ankahra4m a întrebat:

De ce nu se accepta ideea aceasta : nu suntem singurii in univers, planeta Terra este de zeci-sute-mii de milioane de ani, iar primatele au evoluat in oameni ( ceea ce suntem azi), ce religie avea atunci homo sapiens? ( de acum 500.000 de ani ) asta daca voi sustineti sus si tare faptul ca pamantul a fost facut acum 2000 de ani...

24 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pai eu o accept.

Apache
| Apache a răspuns:

@IntrebariIntrebatoare
sfarsitul lumii o sa vina din cauza idiotilor ca tine care o ajunga sa se inchine la pietre...

Apache
| Apache a răspuns:

@IntrebariIntrebatoare
nu esti idiot ca te inchini la icoane ...nu am zis asta, si nici nu o sa zic!
Esti idiot fiindca renegi orice dovada demonstrata de stiinta, si urmezi o carte scrisa acum 2000 de ani care ar trebui interpretata simbolic!
Orice om din lumea asta stie ca pamantul are cateva miliarde de ani, nu 6000!
deschide-te putin la minte...dc nu puteti sa credeti ce zice stiinta * cu dovezi *, dar in acelasi timp sa credeti si ca ceva a creat totul? ...nu cum zice biblia.ci cum crezi tu!
Dc nu puteti sa va faceti o parere proprie despre religie, si urmati o carte scrisa acum 2000 de ani cuvant cu cuvant?
nu va judec pentru asta...dar aveti o mentalitate inapoiata, prea inapoiata!

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Sunt 6000 de ani, cica. Si dinozaurii n-au existat niciodata big grin

| monstrulet a răspuns:

@ankahra4m Mai e nevoie sa intrebi?
E evident ca au existat, dar in biblie nu scrie de ei.
@IntrebariIntrebatoare lol

| monstrulet a răspuns:

@kronopy parca mi-ai citit gandurile cu raspunsul tau, si eu sunt de aceeasi parere...

| morningstar a răspuns:

2000 de ani sunt doar de la moartea Domnului, nu de la Creatie. Iar daca noi evoluam din maimute, procesul s-ar fi continuat si astazi.

| CobraLeon a răspuns:

@IntrebariIntrebatoare Daca intr-adevar in viata reala gandesti la fel...nu am ce sa mai cometez!
@Efrumuseti sa rad sau sa plang?! De ce, de ce inca mai exista persoane ca voi pe acest pamant...persoane care se considera buricul pamantului!?

E mai mult decat absurd sa spui ca Terra are doar 6000 de ani straight face

| Kosuchin a răspuns:

Din ce am citit, se pare ca religia de acum 500 000 de ani era un fel de shamanism.

Răspuns utilizator avertizat
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Iti place ideea de a crede ca suntem singuri? Ca nimic nu mai e acolo, undeva? thinking Mi se pare sec, dar poti crede asta pentru ca nimeni nu te invinovateste.

S-au facut niste studii asupra galaxiilor cunoscute, s-a apreciat care-i sansa ca o planeta sa fie suficient de aproape de o stea, de o marime similara cu a soarelui, de a fi lovit de corpuri ceresti...ma rog, de a avea exact conditiile de pe pamant, inclusiv un satelit natural. Rezultatele au fost de cateva MILIOANE!
Ar mai fi o chestie...noi suntem vietati pe baza de carbon...acolo, undeva, ar putea sa existe si alt gen de vietati, pe baza de argon ( un caz rar ) sau litiu ( ce ai in bateria de la telefon ) sau orice alta substanta pe care noi, pe pamant nu o avem!

| ankahra4m explică:

Monstrulet... dar de unde stii ca nu au existat? Chiar sunt curioasa...

| ankahra4m explică:

IntrebariIntrebatoare...tu si biblia ta... daca in biblie este scris ca trebuie sa mananci chilotii rozi de la mamaia, pentru curatarea sufletului, pariu ca ti-ar veni o idee de genul.

| ankahra4m explică:

Atunci sa ma vada cum beau in cinstea lui asa si cum fac ceva pe satan.

| Tsunade99 a răspuns:

Pai unii o accepta.

| dodo1530 a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine. si pamantul are mai bine de 2000 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul exista de cca 7500 de ani :) 2000 de ani sunt dupa Hristos si 5000 si ceva au fost inaintea venirii Lui. Acum ne aflam in veacul al 7-lea catre al 8-lea (unde veacul = 1000 de ani), ultima perioada de existenta a aceste lumi.

Oamenii nu au evoluat din maimute ci Dumnezeu a creat totul, fiecare specie in parte. Nu exista evolutie a speciei, doar adaptarea ei la anumite conditii de mediu.

Extraterestii nu exista. Exista doar draci.

Dinozaurii au existat dar au pierit la potop.

Inca exista dragoni si balauri dar Dumnezeu ii tine pe fundul marilor si oceanelor. Acestia vor iesi "la atat" in vremurile de pe urma.

Pamantul este static, nu se invarte asa cum ne invata masonii la scoala. Da! Invatamantul este controlat de masoni. Vreti dovezi si explicatii, intrati pe www.hexaimeron.ro sau cititi "Talcuiri la Facere".

Stiu ca ne imputinam, dar Adevarul e al nostru. Restul traiti in minciuna si in intuneric. Puteti spune si puteti face orice doriti, Adevarul ramane acelasi :)

| t4k3r a răspuns:

Te rog mult sa-mi dai add la devilcool36, am sa te lamuresc sper eu cu multe lucruri, nu cu aberatii biblice! te rog da-mi add sau lasa tu un ID vreau sa discutam mai pe larg...

| t4k3r a răspuns:

Monstrulet are dreptate intr-un fel, sunt 6000 de ani de la crearea noastra, asa cum suntem acum...

| kronopy a răspuns:

Pentru Efrumuseti:

"Nu exista evolutie a speciei, doar adaptarea ei la anumite conditii de mediu."
-insasi aceasta adaptare este o forma de evolutie.

"Invatamantul este controlat de masoni."
-mare dreptate ai aici. Masoneria nu numai ca il controleaza dar ei de fapt l-au creat asa cum au creat si mass-media, sistemul bancar, etc. Masoneria controleaza totul: scoli, banci, guverne, mass media si bineinteles biserica (in special pe cea catolica). Chiar crezi draga creatura ca masoneria nu si-ar fi bagat nasul in biblie? Bblia si invataturile ei au fost schimbate inca de la inceputuri. Noul testament a fost facut asa cum au vrut capii bisericii, ce le-a convenit lor au bagat ce nu au eliminat, iar apoi de-a lungul istoriei s-au facut modificari uriase, s-au eliminat date importane si s-au inlocuit cu tampenii inventate de biserica; una dintre cele mai mari este cea cu viata de apoi, nu se puteau scoate bani din reincarnare, asa ca au eliminat-o si au bagat tampenia cu raiul si iadul... acum multi erau dispusi sa plateasca bani pentru iertarea pacatelor, si pentru a ajunge in rai. Vechiul Testament a fost modificat si el, cu toate ca era destul de hidos si inainte (ma refer la Yahve si evrei... ai putea vedea la ce ma refer daca ai arunca un ochi pe acolo).
P.S.: Daca pamantul este static, cum de exista noapte si zi?

Draga ankahra4m,

Raspunsul este simplu... lumea este plina de prostanaci. In 2011 sa afirmi lucruri precum: pamantul are 6000 de ani sau mai rau, ca nu numai soarele, ci intreg universul se invarte in jurul Terrei, aceasta fiind statica... mi se pare daca nu patetic cel putin dureros. Biserica crestina este cea mai mare organizatie criminala din intreaga istorie a umanitatii, intrucat aceasta nu ucide trupul ci spiritul. Cu toate ca ni se vorbeste de liber arbitru, biserica ne indeamna la o viata plina de constrangeri: traim sa ne mantuim, sa fiim iertati de pacatul lui Adam, trebuie sa ne rugam mereu, sa fim smieriti, supusi, sa cautam adevarul (care se gaseste doar in biblie, si pe care ni-l preda popa, el are har), sa il iubim pe Dumnezeu (El este tatal nostru, dar ne supunem lui ca unui stapan) viata noastra nu ne apartine, este a lui Dumnezeu, noi trebuie sa fim umili sa ne supunem, sa merge in coate implorand iertare in timp ce popa ranjeste la altar. Ni se spune ca suntem liberi sa facem ce vrem, dar si ca daca nu ne supunem vom arde vesnic in Iad. Cu toate ca se spune ca Dumnezeu ne-a creat din iubire, El ne pedepseste inca de la nastere din cauza a ceea ce au facut doua persoane cu mult timp in urma, si ne blesteama la o viata umilitoare si dureroasa.
Daca Dumnezeu ar fi asa atunci nu e de mirare ca s-au rasculat multi ingeri, daca Dumnezeu este intr-adevar asa, atunci Dumnezeu este un tiran care nu merita iubirea noastra. Insa Creatorul nu este asa, Dumnezeul crestin este un demon fals, nimic altceva, o iluzie a unei religii criminale. Adevaratul Dumnezeu isi iubeste creatia, nu ne iarta fiindca in realitate nu ne-a pedesit niciodata. Pedeasa este opusul iertarii, cel ce pedepseste nu poate fi considerat milostiv, pedeapsa este o ramura a razbunarii, si nu poate fi atribuita decat Raului. O pedeapsa din iubire este ceva micut, facut sa atraga atentia unei greseli facute de cineva, iar pedepsit este cel ce greseste nu urmasii sai, si nimeni altcineva, intrucat asta nu numai ca ar fi prea aspru dar de altfel nu ar fi nici corect. Din aceasta cauza dumnezeul crestin este un tiran care nu da dovada de iubire.

Nu credeti biblia caci ea, la fel ca si dumnezeul crestin este o unealta a masoneriei. Cautati-l pe Dumnezeu nu in carti, nu in icoane, si nici in religii si culte, cautati-l in inima voastra, iar daca aveti vointa El va va raspunde. Nu uitati ca in viata aceasta noi suntem niste exploratori, trebuie sa ne urma fiecare calea si sa cautam fiecare propriile raspunsuri, nu sa ne lasam influentati de carti si preoti. Adevaratul Dumnezeu este pretutindeni, vegheaza asupra voastra si va iubeste.