| AndreeutzaScumpik a întrebat:

Dumnezeu ar fi avut o soţie, pe care o chema Aşera. Ipoteza, prezentată într-un documentar difuzat de BBC.
http://socant.uv.ro/dumnezeu-ar-fi-avut-o-sotie.html

Voi ce parere aveti? Din moment ce a avut nevoie de o femeie sa-l nasca pe Iisus, de ce sa nu aiba si pentru crearea universului? Nu putea pur si simplu sa apara Iisus prin vointa divina, la fel ca si universul?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Zeul iudeo-creștin Yahweh/Dumnezeu, conform mitologiei, nu a avut o soție.
Însă, zeii din care s-a inspirat mitologia iudeo-creștină într-adevăr au avut neveste după cum ți-a arătat și Kosuchin.

Banc: Femeia nu e bună că dacă era avea și Dumnezeu una.

Salam alekum.

14 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Tu poti fi incadrata direct la " Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac "

| sandra2012 a răspuns (pentru Urzi23):

Si tu poti fi incadrat la alte raspunsuri nu mai ai?

| Urzi23 a răspuns (pentru sandra2012):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Este bine cind intrebi ceva mai intii sa te documentezi putin.Sunt convins ca Religie face la scoala, pe la ore ar fi normal sa dea.@sandra2012 nu stiu de ce ai sarit la mine? La intrebari de Doamne ajuta dau raspunsuri cu bun simt.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

O dumnezita? surprise

| Allrc24 a răspuns:

Prostie si idiotenie mai amre n-am auzit.ce parere sa am? e o mare mare marea minciuna si un fals imens.

Răspuns utilizator avertizat
| Shinto a răspuns:

De curiozitate intreb, ai baut ceva? Ai luat ceva? Au aparut in ultima vreme pe bbc si pe discovery tot felul de documentare care mai de care mai socante, care cica scot lumea din negura nestiintei.Ma,o fac pentru bani, nu ca sa te destepte pe tine! Daca vroiau sa destepte pe cineva, ziceau si ca teoria evolutionista a fost infirmata acu'20 de ani! Pe asta au" uitat-o"?

| KodrutZ a răspuns (pentru Shinto):

Cum a fost infirmata? A fost vazut sfintul cremvusti care l-a facut pe isus si a trimis dumnezo' o caseta cu facerea lumii? Daca tot incepi sa zici ceva, zi pina la capat, da un link, lumineaza prostimea!

| Kosuchin a răspuns:

Nu chiar.Cel care a avut-o ca sotie pe Asherah a fost zeul EL al locuitorilor din vechiul oras Ugarit. Yahweh este mai degraba un hibrid intre zeul EL si zeul primelor triburi iudaice.

| sinx a răspuns:

Pai si prostimea in ce mai credea? happy

| PoUfOuLeTe a răspuns:

Nu tot ce zboara sa mananca.De multe ori,stirile pe care le vedem sunt false,sunt pentru a face audienta(X a vazut ca maine e sfarsitul lumii, y a prezis k "ieri" este cutremur, z spune a a gasit-o pe elodia etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incredibil nu-i de mirare ca a innebunit mi mila de el

| Nicoara_Victor_1988 a răspuns:

Caut si eu o prietena cine se ofera