| ronyt a întrebat:

CUM POT COMBATE OBOSEALA CRONICA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Pe langa ce ti-au recomandat rroxi43 si mlm poti face o cura cu ceai de ghimbir... incearca sa mananci sanatos... nu manca multe dulciuri, fa niste analize pentru candida... este una dintre cele mai des intalnite candidoze care da oboseala ...nu ar strica sa mergi la medicul de familie sa iti dea o trimitere pentru niste analize de ex si afectiunile la fiara poat cauza oboseala. Uneori trebuie investigat oboseala cronica poate fi un semn de alarma pentru alte afectiuni, stresul continu te epuizeaza, multa odihna ar fi bine si ceai de ghimbir... cum sa faci ceaiul de ghimbir? iti explic... ceaiul se face din radacina de ghimbir ...se poate luat din supermarketuri ca se gaseste... si se ia o bucata mai mica din radacina... cam de 5 cm un bulb ...se rade cu razatoarea mica... se fierbe 1 l de apa cand apa fierbe se pune ghimbirul razuit si se fierbe 1 minut dupa care se stinge si se lasa 30 min acoperit... apoi se strecoara si se consuma in jur de 3 cani pe zi cu inghitituri mici... nu se consuma seara pentru ca este si un foarte bun energizant... este foarte utila si la curele de slabire ca este un antioxidant foarte bun... eu am baut ceai de ghimbir jumate de an in continu ca si tratament pentru rinichi... insa m-a ajutat foarte mult sa trec peste momentele de oboseala in astenia de primavara... multa sanatate

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Pentru a evita aceste stari, programul zilnic ar trebui sa fie bine organizat: ore fixe de lucru, program de munca si de odihna respectat cu strictete, mers pe jos sau cu bicicleta, practicarea unui sport adecvat in timpul liber, asadar exercitii si activitati fizice cat mai des posibil, repaus obligatoriu, de 1-2 zile, dupa examene sau altfel de competitii, evitarea zgomotului, suprimarea tutunului, a cafelei, a bauturilor alcoolice si a medicamentelor stimulante, alimentatie rationala (fara excese) si echilibrata (bogata in minerale, vitamine si oligo-elemente), toate acestea ducand in final la un somn profund si odihnitor. De asemenea cel in cauza trebuie sa se auto-educe, imbunatatindu-si starea psihologica prin gandire pozitiva.

mlm
| mlm a răspuns:

Pentru a evita aceste stari, programul zilnic ar trebui sa fie bine organizat: ore fixe de lucru, program de munca si de odihna respectat cu strictete, mers pe jos sau cu bicicleta, practicarea unui sport adecvat in timpul liber, asadar exercitii si activitati fizice cat mai des posibil, repaus obligatoriu, de 1-2 zile, dupa examene sau altfel de competitii, evitarea zgomotului, suprimarea tutunului, a cafelei, a bauturilor alcoolice si a medicamentelor stimulante, alimentatie rationala (fara excese) si echilibrata (bogata in minerale, vitamine si oligo-elemente), toate acestea ducand in final la un somn profund si odihnitor. De asemenea cel in cauza trebuie sa se auto-educe, imbunatatindu-si starea psihologica prin gandire pozitiva.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si eu imi doresc asta. Totusi o vacanta, un concediu relaxant... ar ajuta. Eu personal am facut o cura de terapie cu acupunctura si m-am simtit mai bine o perioada. Totusi n-a durat prea mult. Un ritm mai putin alert, mai mult somn ar fi de dorit, daca se poate