| Boncea_Maria_1990 a întrebat:

Bună! Stau la țară și în ultima perioada au apărut niște ciuperci mici albe cu negru.Stie cineva dacă sunt otrăvitoare? Mi-e frica sa nu le mănânce cainele.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai câine vegetarian? Daca iti este teama scoate-le din pamant.
Parca ai fi in povestea cu drobul de sare.

| Boncea_Maria_1990 explică (pentru darrio2007):

L-ea tăiat mama, doar ca îmi era frica sa nu cumva sa le mănânce, al meu nu e vegetarian dar din când în când mai mănâncă iarba

| Simpatic a răspuns:

Exact, cainii nu mananca astfel de chestii...dar cine stie
eu am vazut cativa caini rontaind iarba
daca este vorba de zona din curtea ta sau apropiata si nu este o suprafata enorma de teren, nu mai bine le tai pe toate acele ciuperci cu o "coasa", si ai scapat si de aceasta situatie?

| Madaxo97 a răspuns:

Câini nu mănâncă ciuperci, si oricum ciupercile alea nu sunt otrăvitoare sigur.

| colonelumorteni a răspuns:

Nu mananca cainele asa ceva si cand l-ai vazut ca mananca iarba de fapt doar o mesteca ca sa-i provoace voma ca a mancat prea mult dar nu a inghitit-o.Cel mai probabil un catel se joaca cu ciupera aia o ia in gura ca so duca dar nu o digera, cainele nu digera nu consuma ierburi salbatice, ciuperci, balarii poate doar pepene sau prune, mere, fructe ca sunt dulci.Ciupera aia este o balarie in ochii lui.Eu am avut catel care a smuls trandafirul, s-a jucat cu el si l-a dus apoi la lasat in iarba ca pe o carpa.Ciuperca comestibila i-am dat la gratar dar a mirosit a lins senzatia de ulei de gratar si a lasat-o, nici pisica nu manca acea bucata de ciuperca de pe gratar