| AlinaBarbi09 a întrebat:

Buna tuturor ma gandeam sa gatesc un desert delicios cateva sugestii avand in vedere ca sunt la inceput? As preferea sa fie ceva simplu de gatit si delicios.Multumesc!

7 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ceva simplu? paine cu gem laughing

| kenNNzorFTW a răspuns:

Buna, ai putea sa faci clatite cu ciocolata sau cu gem!

| Graphee a răspuns:

Mă gândeam la fructe cu spumă de brânză, este delicioasă reţeta. *PĂREREA MEA
http://retete.eva.ro/desert/fructe-cu-spuma-de-branza-articol-13916.html *Un model.
Biscuiţi cu ciocolată
http://www.bucatarianoastra.com/t7092-biscuiti-cu-ciocolata

| DyannaDya a răspuns:

Gris cu lapte si mere! Ingrediente pentru 2 portii:4 cani pline cu lapte, 6 linguri de gris, 6 de zahar, 2 mere.Prima data faci grisul:pui laptele peste zaharul si grisul amesteci pana se face ca o crema de tort sau mai simplu pana fierbe si nu amesteci rotund, amesteci de la stanga la dreapta asa e mai bine.Tai merele in bucatele le pui in boluri dedesubt si peste torni grisul care trebuie turnat imediat dupa ce e facut. Daca vrei si stii cum inainte sa torni grisul peste mere poti pune caramel peste mere si abia apoi grisul.Eu nu stiu cum se face caramelul...big grin. Buun dupa ce ai facut toate astea deasupra poti sa pui scortisoara daca vrei, il lasi la racit si dupa aceea il servesti.
Altele:salata de fructe.Tort de biscuiti:inmoi biscuiti in apa pui primul strat de biscuiti si pui crema deasupra, al doilea strat si crema deasupra...si ot asa.E ca si cum ai face totrt doar ca in loc de blat ai biscuitiwinking. Desert rapid la pahar:ingrediente:500 ml lapte
un ou
zahăr vanilat, zahăr
o budincă caramel
brânză de vacă
o bucăţică ciocolată albă
Preparare:Se prepară budinca conform instrucţiunilor de pe pachet.
Se amescă brânza de vacă cu oul, esenţa de vanilie, zahărul vanilat si zahărul normal.
Se pune într-un pahar un strat de brânză, unul de budincă până se termină.şi deasupra se răzuieşte puţină cioclată albă sau neagra sau ce doriţi dvs.Cam ata! Sper ca te'am ajutat!big hug Fundita?:O3

| EvilMo a răspuns:

Inghetata!
uite reteta
-un pahar de iaurt
-fructe(la alegere)
-2 sau 3 linguri de miere
-1lingurita suc de lamaie
-100 ml de smantana (batuta)
se mixeaza fructele
-se amesteca cu iaurtsi suscu de lamaie
-la safarsit se adauga smantana batuta
-o lasi ca frigider 2 ore

te rog dulce ca o savarina funda

| enisting a răspuns:

Prajitura cu mar daca stii so facii este foarte buna!

| NoName_8490 a răspuns:

Pai foloseste produse Dr. Oetker