| 0Pitika0Tha0 a întrebat:

Cum pot sa fac simplu acasa inghetata ...se poate si cu ciocolata, puteti sa imi dati reteta?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
INGHETATA DE CIOCOLATA
250 g de ciocolata amaruie, 450 de ml de smantana pentru frisca, 4 linguri de lapte, 2-3 linguri de zahar pudra.
Ciocolata maruntita, se topeste cu 4 linguri de lapte.Smantana se bate cu mixerul, cu zaharul pudra, apoi se incorporeaza ciocolata topita.Se rastoarna intr-o forma pusa la frigider.
Absolut delicioasa!
Pofta buna!
Te pup!

| lizucalisuca a răspuns:

Cea mai simpla din lume: lapte de cocos (are la mega image) tinut in frigider. Se taie doua banane si se pun la congelator cu pulpa de la un avocado feliat, dupa ce ingheata se amesteca cu blenderul cu laptele de cocos si ai o ingetata absolut superba si total naturala, fara prafuri si alte bazaconii. Pofta buna!

| DownTheStairs a răspuns:

Ingrediente:
•150g zahar
•235ml lapte
•2g sare
•10g pudra de cacao neindulcita
•3 galbenusuri batute usor
•55g ciocolata semi-dulce, taiate bucatele mici
•475ml smantana grasa
•5ml extract de vanilie

Mod de preparare:

Pune intr-o cratita la foc mediu laptele, zaharul, sarea si pudra de cacao, amestecand constant. Imediat ce fierbe da focul la mic.

Intr-un castron separat bate putin galbenusurile si adauga treptat 1/2 ceasca de lichid fierbinte, dupa care toarna-l inapoi in cratita de pe foc (la flacara mica), amestecand continuu pana se ingroasa.

Dupa ce compozitia s-a ingrosat, se ia de la foc si se adauga bucatile de ciocolata amestecand pana la omogenizare, apoi se lasa la racit pana ajunge la temperatura camerei.

Cand observi ca s-a racit complet poti incorpora smantana si vanilia, apoi asezi compozitia de inghetata la congelator pentru aprximativ 4-5 ore amestecand la fiecare 40 minute pentru a sparge cristalele de gheata.