| Bosznic a întrebat:

Salut știe cineva cum pot îndepărta semnele de pix de pe canapeaua de piele?

8 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Poți încerca cu o cârpă și cu puțin alcool sanitar sau dezinfectant.Pe plasticul lucios funcționează, pe piele nu am incercat.

| blackann a răspuns:

Cica ar functiona cu fixativ, nu am incercat, dar am auzit de la parinti cu, copii.

| trophin a răspuns:

In primul "rand" de ce e nevoie sa folosesti pics pe canapea?

| trophin a răspuns:

Al doile-a, nu exista

| Ilovedinero a răspuns:

Incearca cu spirt si daca nu merge este degreaser+( cred ca asa se scrie) din Dm, nu e scump si mie mi-a scos si corectorul din pantaloni de piele

| Sanziana88 a răspuns:

Îndepărtarea semnelor de pix de pe o canapea din piele poate fi o sarcină dificilă, dar există câteva metode pe care le puteți încerca. Vă recomand să urmați aceste sfaturi pentru a încerca să curățați semnele de pix:

Testați întotdeauna pe o zonă ascunsă: Înainte de a aplica orice soluție de curățare, testați întotdeauna pe o zonă mică și ascunsă a canapelei pentru a vă asigura că nu cauzează daune sau decolorare suplimentară.

Ștergeți rapid: Încercați să ștergeți imediat orice urmă proaspătă de pix de pe piele cu un prosop moale și uscat. Cu cât interveniți mai rapid, cu atât veți avea mai multe șanse să împiedicați pătrunderea cernelei în piele.

Alcool izopropilic: Începeți prin ștergerea zonei afectate cu puțin alcool izopropilic folosind un tampon de bumbac sau o cârpă moale. Ștergeți ușor și cu grijă pentru a nu răni suprafața pielii. După curățare, aplicați o cremă hidratantă pentru a menține pielea hidratată.

Pasta de dinți: O altă metodă pe care o puteți încerca este aplicarea unei mici cantități de pastă de dinți non-abrazivă pe o cârpă moale și frecarea ușoară a zonei afectate. Atenție, nu utilizați paste de dinți cu granule abrazive, deoarece acestea pot afecta suprafața pielii.

Ulei de lămâie: Uleiul esențial de lămâie poate ajuta la îndepărtarea petelor de cerneală. Înmuiați un tampon de bumbac în ulei de lămâie și apoi aplicați-l cu grijă pe zona afectată. După câteva minute, ștergeți ușor cu o cârpă moale.

Pregătiți soluția de curățare: Dacă niciuna dintre metodele menționate mai sus nu funcționează, puteți încerca să pregătiți o soluție de curățare amestecând apă caldă cu puțin săpun lichid delicat. Înmuiați o cârpă moale în această soluție și ștergeți ușor zona afectată.

Înainte de a începe procesul de curățare, asigurați-vă că urmați instrucțiunile cu atenție și că respectați avertismentele producătorului pentru curățarea canapelei din piele. Dacă nu sunteți sigur de ce să faceți, puteți solicita ajutorul unui specialist în curățarea și întreținerea mobilierului din piele.

| Bosznic explică:

Mă refer la canapea de piele ecologica, și pix bic daca știți la ce mă refer