| TokioHotel a întrebat:

Vreau sa ma ingras! Sunt cam disperata sa ma ingras pentru ca sunt foarte slaba! sad. Mananc dar nu vad niciun rezultat. Ce sa fac? Si ce sa mananc?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Nu manca nesanatos, pentru ca nu te ingrasi ci te imbolnavesti.
Iata aici cateva "trucuri" pentru a lua in kilograme.
1. Mananca sanatos si diversificat
Evident, ca sa te ingrasi, trebuie sa incepi sa mananci! Regula de baza insa este sa-ti depasesti necesarul zilnic de calorii cu minimum 500 kcal/zi. Ca sa reusesti acest lucru, mananca de 5-6 ori pe zi, combina proteinele cu carbohidratii si bea multa apa! Alimentele calorice pe care te poti baza sunt cartofii, orezul, porumbul, pastele, fructele uscate si pestele oceanic.

2. Ia suplimente alimentare
Daca nu reusesti sa consumi destul de multe proteine (care te ajuta sa-ti dezvolti musculatura si sa te ingrasi sanatos), poti lua niste suplimente nutritive, in paralel cu alimentatia bogata.

3. Fa sport
Ca sa nu te pricopsesti cu burtica, celulita si aripioare, modeleaza-ti silueta in timp ce te ingrasi, cu ajutorul sportului. Fitness-ul este cel mai potrivit in acest caz, dar si inotul, plimbarile si gimnastica te pot ajuta. Acestea iti stimuleaza apetitul si cresterea masei musculare.

4. Dormi suficient
Ca sa „cresti mare" si ca sa-ti dezvolti armonios musculatura, trebuie sa fii relaxata si odihnita. Asa ca, macar pe perioada curei de ingrasare, culca-te la ore regulate si dormi minimum 7 ore pe zi.

6 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Si eu sunt foarte slaba dar nu mai fi atat de disperata sa slabesti.Si daca totusi vrei incearca sa mananci multa paine, sunca si mancare de fastfood. Funda?big grin

| Ando1dul a răspuns:

Mananca paspte, pizza, cartofi prajiti si bea suc seara.eu asa am reusit sa ma ingras fara sa-mi dau seama.din fericire am slabit cele cateva kg care s-au acumulat.

| akka4 a răspuns:

Si dupa ce te ingrasi zici ca esti foarte grasa si vrei sa slabesti. cel mai bine ramai asa cum estiwinking

| XxXJoK3rXxX a răspuns:

Du-te si tu la un medic poate ai ceva de nu poti sa te ingrasi. poate iti da pastile etc!

| geo_2346 a răspuns:

Mananca alimente nesanatoase(chipsuri, pufuleti etc)
Eu sunt baiat si incerc sa slabesc

| Byutzik a răspuns:

Ca sa te ingrasi: Incearca sa mananci mai multa carne, paine multa, paste, salam, crendvusti, sunca.
Sper ca o sa-ti fie de ajutor!