| diviana a întrebat:

Ce culoare trebuie sa aiba hainutele pentru. nou nascut, pe care le duce o mamica la spital si ce anume trebuie sa contina geanta pentru. bebe?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Preferabil albe. Daca esti mai conformista, poti opta pentru roz sau bleu.Geanta trebuie sa contina un pamper, un body din bumbac, pantalonasi cu picior, o bluzita, o camasuta care se incheie la spate, un costumas mai gros din lana, o fasa, o plapumioara, un scutec mare, doua caciulite(una subtire si una groasa), o batista.Nu cumpara costumase din silon(catifelate), fiindca puful lor poate fi inhalat usor.Probabil am uitat ceva, dar vei primi si alte sfaturi.Plapumioara poate fi inlocuita cu un port-bebe.Sanatate mamei si bebelusului. Mira

6 răspunsuri:
| miha2010 a răspuns:

Pai eu ma nascut vara si la spital mi am luat pentru bebe asa:servetele umede, pampers 10buc infunctie de cate zile stai, 4 scutece dar nu le ma folosit ca iau pus ei de la spital, doua costumase cu body si caciulita, fasa, nu iti trebuiesc foarte multe acasa va trebui sa folosesti mai multe dar la spital nu si pregateste mai multe pentru tine! A si in legatura cu hainele am avut un costumas cu verde si albastru si unul galben si baietelul meu nu a avut pretentii la culori! multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este fetita cumperi hainutele roz, daca este baietel ii cumperi pe bleu

| gzabi a răspuns:

Mai poti citi despre bagajul pentru maternitate cateva informatii aici
http://bebemamiko.wordpress.com/category/bagaj-maternitate/

| gzabi a răspuns:

O idee despre ce ar trebui sa contina bagajul pentru maternitate gasesti aici
http://www.pompasan.ro/208-Bagajul-pentru-maternitate

| tea a răspuns:

Buna mira.mamicile care ti-au scris mai sus au dreptate, culoarea tine pur si simplu de preferinta ta, tot ce trebuie unui bebe, dar si ce ai tu nevoie(mai ales cele legate de igiena intima:absorbante, periutza si pasta de dinti...). eu una, asa mi-am luat, pana si pahar, linguritza...tot ...sanatate multa

| daniela_4247 a răspuns:

Daca stii sexul bebelusului atunci este de preferat sa-i cumperi culorile respective, daca nu de preferat este albul, galbenul sau verdele.In geanta cu care te pregatesti de maternitate nu ar trebui sa-ti lipseasc pampersii, ulei pentru baita(asistentele il ia pe bebe in fiecare zi sa-l
spele), 3 scutece, o paturica, cateva hainute spala-te inainte chiar daca sunt noi si rupte etichetele, 2-3 caciulite, pudra de corp, servetele umede, suzeta, sticluta pentru lapte si pentru ceai, botosei. Iar pentru tine tot ceea ce leaga de igiena intima, halat, camasa de noapte, papuci.Succes vei fi o mamica exempul si nastere usoara, un bebe sanatos si cuminte sa ai parte.