| sonymobile33 a întrebat:

Salutări! Am discutat cu un amic care vindea peste prin sate cu o mașină frigorifica și făcea profit destul de frumos!
M.am gândit să fac și eu ceva de genul acesta însă la un mod mai Profi! Sa deschid o pescarie in mediul rural! Clădire as avea și e poziționată la DN și multe comune că sa ajungă la oraș ar trece pe aici!
Ma puteți ajuta cu câteva sfaturi!?
Ce costuri implica și ce acte îmi trebuie...nu mă pricep deloc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pe langa actele de infiintare a unei firme de consum alimentar, ai nevoie de cumpararea sau inchirierea unui spatiu comercial, prevazut cum cer standardele legale, unde vei vinde pestele.
Autorizare de functionare de la: Primarie, Sanepid, apa si gunoi, Autorizatie Sanitara, pompieri, congelatoare si frigidere, contract de electricitate, sunt multe cerinte speciale cand lucrezi si vinzi marfa extrem de usor alterabila (perisabila), precum pestele.
Vor veni nenumarate controlae sa-ti verifice magazinul si marfa, ca pestele sa fie proaspat si tinut in conditii proprii de refrigerare.
Costurile pot fi intre 30.000 si 50.000 euro pentru un mic magazinas, pentru ca necesita create toate conditiile de igiena, ventilatie, apa curenta, ventilatie propire, frigidere, scurgeri, colectare, autorizatii samd.

1 răspuns: