| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi vanilina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vanilina este vanilia sintetica si se foloseste la aromatizare. mai sanatos ar fi daca ai prepara-o in casa. o pastaie de vanilie se pune intr-un borcan cu zahar(500gr.) si se inchide ermetic pentru cateva zile.(o data pe zi ii poti schimba pozitia in borcan pentru a se aromatiza cat mai bine.

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

La hipermarket. Poti gasi chiar si batoane de vanilie care sunt sub forma de pastai ambalate in tuburi de sticla.
Vanilina este o substanţă organică foarte aromată, din fructul vaniliei, care se poate prepara şi sintetic, folosită în alimentaţie şi parfumerie.

mira
| mira a răspuns:

Din cate stiu vanilina are aspectul unui praf alb cristalizat.Este toxic si se foloseste in cantitati infinitezimale pentru obtinerea zaharului vanilinat.Nu cred ca ar fi prudent sa se vanda la raft.Ar trebui sa dispuna de vanilina propriu-zisa laboratoarele de cofetarie si fabricile de dulciuri.Inainte de revolutie de acolo se fura si se vindea in cantitati mici cu atentionari foarte serioase asupra toxicitatii. Mira

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, din cite stiu eu vanilina se gaseste in comert sau la magazinele vrac.

| George_Trandafira_1959 a răspuns:

Unde pot gasi Vanilina?