| Anonimul86766667D a întrebat:

Buna am o întrebare sunt la cel mai bun liceu din oraș în clasa a 7 și nu mai știu ce să fac am făcut karat de performanță și din septembrie am renunțat pentru că nu știam dacă voi putea face fata dar acum as vrea să mă re-apuc de karate dar nu mă descurc DELOC la matematica la romana sunt mai bine dar la anul voi da examen și nu știu dacă e bine să mă re-apuc dar daca e bine ce ar trebui sa fac

(Merg la meditatie și la romana și la matematica)

4 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

În clasa a 7 la liceu? Ma rog. Toată viata este o alegere și suntem reflecția deciziilor luate. Nu știu dacă trebuie sa renunti neapărat la una din ele, ci poate ar trebui sa folosești disciplina, dacă ai învățat-o de la sport, și sa le faci pe amândouă foarte bine. Eu te-as întreba altceva. Cat timp stai intr-o zi pe telefon, la televizor sau implicat în alte "activitati" fără rost? Vezi la ce trebuie sa renunti! Asta îți spuneam la inceput suntem ceea ce alegem.

| Ilovedinero a răspuns:

Te axezi strict pe romana si matematica, restul 5 sa fie.Cu karatele, daca ai ajuns la 12-13 ani la performanta, nu renunta frt.Apuca-te.La liceu, poti sa te faci aproape orice, de pe orice profil.Nu vrei sa traiesti toata viata cu regretul ca daca indurai in clasa a 7si a8, acum erai luptator.Plus, iti spun din propria experienta, ca dupa ce termini cu studiile si te axezi pe lupte, ca sportiv de performanta, viata este chiar frumoasa, mai grea, dar foarte frumoasa.Nu pierde oportunitati de genul, pentru clasa a8a.Strânge putin din dinti ca dupa sa stralucesti

| Myselfisyourself233 a răspuns:

Ok ar fi să-ți continui poate antrenamentele la karate singur pentru a nu-ți pierde evoluția pe care ai avut-o până în momentul ăsta. Eu cred că ai putea să te axezi pe română și matematică deoarece acum e greu sa intri la un liceu bun, mai ales că e doar nota de la evaluare, fără așa zisul,, supliment"( adică media din 5-8).

| biancapatroana a răspuns:

Pune mana si invata ca la anul de nu te descurci te invata ai tai karate