| Argonto a întrebat:

E buna cofeina înainte de antrenament?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,atata timp cat nu ai probleme cardiace, in caz contrar numai este atat de buna
Dar nu uita un lucru cofeina dezhidrateaza deci vei simti nevoia de hidratare mai des, sportivii cu totii stiu ca in timpul antrenamentului nu e recomandat sa bei apa multa care eventual sa te baloneze
Ma gandesc nu doar la amatorii de culturism ma gandesc la sporturi de contact sau box, daca un boxer in 2 ore de antrenament ar bea 3 litri de apa? nu ar voma?

| doctorandus a răspuns:

Nu lua cofeina de capul tău. Dacă vrei bei cafea sau un Red Bull.

| ReddY25 a răspuns:

Nu recomand

| Sekim a răspuns:

Depinde de scopul pentru care consumi cofeina. Intrebarea ta e ilogica. Daca o consumi inainte de antrenament pentru beneficiile ei cu scopul de a avea o performanta mai buna in timpul antrenamentului, da, o consumi inainte de antrenament. Daca o consumi pentru beneficiile ei pe parcursul zilei ar fi indicat sa consumi cantitati mai mici de mai multe ori pe zi. Un lucru foarte important ar fi sa incepi cu doze mici ( 100-200 mg ) si sa urci treptat in functie de toleranta ta la cofeina si daca ai probleme de sanatate sa nu consumi. Totodata, daca te duci la antrenament spre seara e posibil ca cofeina sa iti strice programul de somn ( efectele depind 100% de organismul tau ). Ce spune Simpatic ca cofeina deshidrateaza e un mit de mult apus, lucru confirmat prin studii care spun chiar faptul ca nu numai ca nu deshidrateaza, ci ca face chiar opusul. Spor