| Andrei89bike a întrebat:

Salut, imi puteti spune care este diferenta dintre un schimbator de pinioane ieftin si dintre unul scump? Detin unul de la sunrun(o petarda de schimbator) as vrea sa-l schimb imi puteti da niste sfaturi? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Calitatea materialelor : rezistență la impact, rezistență la stres, la frecare, temperatură.
Timpul în care se face schimbarea de treaptă
Ușurința fizică cu care se face schimbarea (o forță mică e compensată de un mecanism bun)
Stabilitate- nu-ți sare din viteză că e tensionat firul sau că împingi cu toată forța
Am folosit schimbătoare shimano care m-au salvat de câini; dacă aveam schimbatoare proaste nu reușeam să mă adaptez la drum (vale-deal-gropi în asfalt-trafic)
Erau schimbătoare duble cu click. Un click, o treaptă în sus, alt click, o treaptă în jos. Aproape instant. Recomand.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Promax, sram, shimano - e ca la orice marfă, brandurile inseamnă calitate și asta fără a intra in detalii : compoziția oțelului folosit și alte baliverne

| florin926481f a răspuns:

Recomand shimano chiar daca am reusit sa distrug unul ce i drept din vina mea dar a fost foarte bun