| roket2012 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi big grin.
Eu azi am inceput sa alerg ca sa i-mi imbunatatesc rezistenta la fotbal: -Am fugit cu un prieten 3 kilometri sau mai mult in 25 de minute. Intrebarea mea este cat(km) sa fug ca sa capat rezistenta si cat (timp) sa alerg.
A da, si cum pot capata si o viteza mai mare? Un raspuns cat mai repede va rog

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Deci rezistenta la alergare o capeti alergand o distanta anume. Nu conteaza in cat timp o parcurgi, ci doar sa o duci la bun sfarsit. Asta inseamna alergare de rezistenta, sa rezisti, si nu sa termini distanta cat mai repede posibil.

Pentru o viteza mai mare antreneaza-ti muschii gambelor. Multe exercitii. Si incearca sa te inveti sa alergi pe varfuri, si nu sa pui toata talpa piciorului in pamant cand faci alergare de viteza. Iti va da un mic avantaj propulsandu-te la fiecare pas.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O saptamana alergi 3 km, urmatoarea 3.5 smd. In vreo 3-4 luni ai sa vezi si rezultate

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Nu ma bag, sunt Girl!