| cristi202 a întrebat:

Argumente in favoarea existentei lui Dumnezeu. Episodul II.
Episodul de dinainte: http://www.TPU.ro/......um-incolo/
Argumentul 2.
Cine a fost Isus Hristos?
In celalalt episod, am adus citeva documente care sa ateste istoricitatea persoanei lui Isus Hristos, si am dat si numele unei carti care aduce nespus mai multe dovezi, pentru cei ce vor sa le afle. Nu am sa mai aduc acest subiect in discutie. Pentru ca nu am primit nici un contrargument serios la acest fapt, consider ca nu mai trebuie sa dovedesc acest lucru - Isus Hristos a fost o presoana reala, a existat pe pamint in Palestina primilor ani ai erei noastre. Deci nu se mai pune problema ca ar fi un personaj mitic, nascut din imaginatia unor oameni.
Problema care o ridic acum e: cine a fost. Avem patru optiuni, in functie de ceea ce El a spus
1)A fost un nebun care nu stia ce zice si ce se intimpla cu el
2)A fost un inselator, un mincinos, care a incercat sa minta pe toata lumea.
3)A fost ceea ce a zis: Dumnezeu. Daca reusesc sa demonstrez asta, dovedesc ca Dumnezeu exista.
4) Nu a fost un mare invatator. Un om ce se face pe sine Dumnezeu, ori e Dumnezeu, ori stie ce spune, ori e nebun, insa nu e un mare invatator.
Afirmatiile Lui (citeva din ele):
"Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal (Dumnezeu) decit prin Mine."
"Eu sunt Invierea si viata. Cine crede in mine, chiar de va fi murit va trai"
"Eu sunt Painea vie care s-a coborat din cer. Daca mananca cineva din painea aceasta, va trai in veac."
"Eu si Tatal, una suntem."
Logic vorbind, daca ar veni cineva la noi in ziau de azi si ne-ar spune aceste lucruri, si am vedea ca este serios cind le zice, cum l-am cataloga? Desigur ca prima impresie ar fi a unui nebun. Care ar fi reactia noastra? L-am lasa sa vorbeasca si ne-am indeparta de el, am avea altceva mai bun de facut, nu sa ne centram atentia asupra lui. Daca deci, Isus Hristos, prin afirmatiile pe care le-a facut a fost nebun, intrebarea se pune: cum de a reusit sa atraga atita atentie incit acum, la 2000 de ani dupa, inca sa se mai vorbeasca despre El? Poate un nebun ca sa formeze o religie care sa se raspindeasca rapid in intreaga lume cunoscuta atunci? Poate un nebun sa ii convinga pe discipolii sai sa creada in el incit acestia sa mearga pina la moarte pentru el? Eu cred ca e greu de crezut asta. deci nu are cum sa fi fost nebun. Daca nu a fost nebun, atunci cu siguranta a fost un mincinos, un om care a stiut sa atraga oameni in jurul Lui si sa ii convinga sa il urmeze. OK, dar care om ar muri pentru minciuna lui? Daca stia ca nu e Dumnezeu, cum de a putut sa mearga pina la moarte avind aceasta acuzatie asupra capului sau? Si cum a putut regiza multe din momentele vietii sale, care de mult timp erau cunoscute prin proorociri facute ca fiind ale lui Mesia, Salvatorul ales de Dumnezeu?
Deci ne ramine doar posibilitatea de a accepta ca a fost Dumnezeu. Dar daca a fost Dumnezeu, El trebuie sa fi avut un impact serios asupra omenirii, si acesta este argumentul meu in favoarea faptului ca El a fost Dumnezeu, caci doar Dumnezeu poate schimba lumea printr-un om asa cum a facut-o prin Isus Hristos.
Impactul lui Isus Hristos asu[ra omenirii
1)Raspindirea rapida a crestinismului
Dupa nici o suta de ani invatatura lui Isus Hristos (a caruia aspect central era ca El este Insusi Dumnezeu), crestinismul era raspindit in aproape toata lumea. Nu mai tin minte cine a scris o scrisoare unui imparat roman (nu stiu daca nu cumva era vorba de Traian) despre crestini. Imparatul dorea sa ii distruga pe toti, si atunci cel ce a scris scrisoarea a venit in apararea crestinilor, spunind imparatului ca va trebui ca poate mai bine de jumatate din populatia imperiului sa dispara, ca crestinii sunt atit de raspinditi incit fac parte chiar din casa imparatului, din oameni lui de incredere, poate chiar din fii lui. M-as bucura daca vreun credincios care stie despre cine e vorba si stie si textul manuscrisului asa cum e, sa il redea aici.
2) Primele spitale, scoli, azile moderne se datoreaza tot crestinismului. Deci educatia si sanatatea in societate au fost la inceput instituite de Biserica. Scalvia a fost abolita tot de oameni credinciosi
3) Influenta asupra oamenilor. Nu conteaza cit de decazuti sunt oamenii. In momentul in care incep sa creada, sa se raporteze cumva la Isus Hristos, ceva se intimpla, realizeaza rautatea lor, le pare rau pentru ea, si practic incep o viata noua, o viata traita frumos. Aici pot aduce zeci, sute de cazuri pe care eu le stiu personal. Daca nu exista nimic, totul e doar o imaginatie, ce le da puterea acelor oameni cu o viata frinta, practic distrusa sa o ia de la capat si sa faca ceva frumos din ea?
Isus Hristos nu ne-a lasat alta sansa de a crede decit ca El este Dumnezeu. Si a demonstrat-o in istorie si in ziua de azi o demonstreaza prin influenta pe care o are asupra oamenilor.
Daca Dumnezeu nu exista, si Isus Hristos a fost un simplu pamintean, de ce vietile multor oameni au fost si sunt influentate puternic de El, incit se poate spune ca au de-a face cu o persoana vie, reala (si nu asa ar trebui sa fie daca a inviat?)?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trinitatea este asemenea unui ou care este format din coaja, albus si galbenus.

| cristi202 explică:

@chelstone:
Da, sunt deduceri, dar deocamdata prezint argumentele logice ale crestinismului ( mai tirziu voi apela si la fapte concrete), si din cite stiu eu logica se bazeaza pe deduceri. Oricum, vrei sa spui ca nu am gindit bine in ceea ce am spus? Dovedeste, nu spune doar ca sunt deduceri, adu contrargumente la ceea ce eu am zis.
Intradevar, nu am reusit sa demonstrez intrutotul ca Isus Hristos a fost Dumnezeu, pentru ca am lasat deoparte un lucru exterm de important. Da, orice om poate avea o influenta majora asupra omenirii, deci asta nu e suficient pentru a argumenta ca Isus Hristos a fost Dumnezeu. Insa cind vorbesti de lucrarea Sa, minunile Sale (am lasat dinadins acest lucru la o parte si as fi revenit asupra lui cu un episod special, pentru ca stiu ca asa voi stirni controverse asupra acelui subiect, divagind de la subiectul de azi, dar am gresit facind asta), atunci ar cam trebui, daca e sa le iei in considerare, sa iti puiproblema cine a fost Isus Hristos. Multumesc pentru observatie. Este pertinenta si m-a ajutat sa inteleg ce lipseste la ceea ce am spus pentru a dovedi de ce cred ca Isus Hristos a fost Dumnezeu.
@RS4:
Multumesc! Raspunsul tau este cel la care ma asteptam cel mai mult. Mi s-a cerut sa aduc argumente, iar cind le aduc, vad ca nu mi se aduce nici un contraargument ci se face haz de ceea ce zic. Eu nu consider asta o atitudine corecta!

| cristi202 explică:

@chelstone:
"posibil ca discipolii sai sa nu se fi increzut in el, ci, sa fie un clan in care capetenia era iisus, si atunci lucrurile se schimba. Acest iisus putea sa fi murit iar corpul lui sa fie ascuns de discipolii lui."
Se vede ca nu ai citit argumentul de dinainte. Am adus in discutie acest aspect. Problema se pune, cum au trecut ucenicii de garda romana de la mormint, si cum de mai tirziu au fost in stare sa moare pentru o minciuna - ei au murit pentru ca au vestit ca Hristos a fost Dumnezeu si a inviat, asta daca ei au ascuns trupul lui Hristos si au fost doar un clan al Lui?
@blondissima:
Ma leg atit de mult de crestinism pentru ca a aparut datorita unor fapte reale petrecute acum 2000 de ani, si nu numai atit, dar invatatura sa centrala e ca Isus Hristos a inviat si e Dumnezeu. Nici o religie nu se lauda cu asta, si asta este ceea ce e semnificativ in crestinism, si atunci e logic ca daca Hristos a fost si e Dumnezeu existenta religiei crestine dovedeste asta. Scoate-l pe Hristos ca fiinta vie si reala din crestinism (ma refer la adevaratul crestinism, in care viata fiecarui credincios e centrata in jurul persoanei Lui, nu la ceea ce considera unii a fi crestinism - rugaciuni, inchinare la icoane, mers la biserica, etc, si doar atit), si nu va mai ramine nimic din crestinism. Deci crestinismul dovedeste prin simpla sa existenta ca Hristos e Dumnezeu. Am sa revin in acest sens cu alte argumente. Suntem abia la inceput. Din viata personala o spun, si o zic cu o experienta de 20 de ani in spate, pentru mine crestinismul nu e doar mers la biserica, rugaciuni, inchinare, sau alte actiuni ale mele, e mult mai mult, e o influenta covirsitoare a persoanei lui Isus Hristos in viata mea incit pot spune ca acel moment de acum 20 de ani in care m-am hotarit sa cred (am fost si eu ateu) si sa devin crestin, a fost pivotal in viata mea, a adus o schimbare totala, cu 180 de grade in viata mea. Daca Dumnezeu nu exista, daca Isus Hristos nu e viu, cum explici aceste lucruri? Dar asupra acestui subiect am sa revin din nou la timpul potrivit.
As vrea sa imi spui, daca tot ai adus in discutie alte religii, care religie se poate lauda cu faptul ca fondatorul ei a spus ca El insusi e Dumnezeu? Ar fi fost descalificat din start, ori considerat nebun, ori mincinos. Fiecare fondator, Buddha, Mahomed, si toti ceilati, doar au spus ca au primit o revelatie de la Dumnezeu, ca au o cale catre Dumnezeu, nu ca ar fi ei Dumnezeu Insusi. Aici e unicitatea crestinismului - apare Isus Hristos, spune ca El e Dumnezeu, nu ofera doar o cale, ci spune ca El e calea catre Dumnezeu, si nu e considerat nebun, nici mincinos, ci reuseste (cum oare?, aici as vrea sa mi se raspunda cu un contraargument serios) sa fondeze o religie care se raspindeste rapid in toata lumea, si e mereu in expansiune de doua mii de ani. Daca alte optiuni nu exista, cum de un nebun sau un mincinos, reuseste acest lucru? Reuseste doar daca a fost ceea ce a spus. Logica nu ma lasa sa cred altceva.
Mihaidavidoglu1954:
Hai sa fim seriosi. Ceva mai recent nu ai? "Editura Științifică și enciclopedică în 1981". Deci tu vii cu o carte dintr-o perioada in care cenzura comunista era in floare si era f eficienta (tin sa te anunt ca una din dirigintele ce le-am avut si care a influentat mult in bine viata mea in 1982 ne-a spus pe atunci autoritar ca nu e cazul sa credem in Dumnezeu, ca dupa Revolutie sa aflu despre ea ca fusese si era o persoana extrem de credincioasa), si crestinii erau denigrati, inchisi, umiliti, si distrusi, omoriti, si vrei sa spui ca acea carte spune adevarul? Propaganda comunista, si cred ca e destul ce am zis. Vino te rog cu ceva mai recent.

| cristi202 explică:

@MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu:
OK, am inteles ca nickname-ul ce ti l-ai pus te caracterizeaza din plin. Insa daca tie nu iti pasa, altora le pasa, altora, care mi-au cerut argumente pentru ce cred.
Daca toate intrebarile tale sunt puse din prisma celei de-a 17-a, atunci e de inteles de ce nu crezi. Asta pentru ca tu crezi ceva, si pui intrebarile asteptindu-te la un anumit raspuns, cind de fapt e cu totul altceva. De ce nu ma casatoresc cu Ema? Pt ca sunt casatorit, si ea la fel, e casatorita, asa ca intrebarea nu isi are sensul. Faptul ca tu nu ai stiut probabil asta te-a determinat sa pui intrebarea. Si iti pot demonstra ca in proporite de 99%, si la celelalte intrebari, le-ai pus in necunostiinta de cauza, pentru ca daca ai cunoaste, ai realiza cit de hilare sunt. Daca vrei, am sa iti raspund personal la fiecare din ele, dar nu aici, aici am adus un argument in discutie, si astept un contraargument.

| cristi202 explică:

@MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu:
Si inca ceva: nu dau copy-paste. Nu imi place ideea asta, imi place sa fiu original. Am dat copy-paste doar la citatele aduse in discutie, ca doar nu o sa ma pun sa le tastez, cind mi-e mult mai usor sa dau copy-paste. Dar, in rest totul e original, totul e ceea ce mintea mea a strins din diferite surse si a meditat timp de 20 de ani.

| cristi202 explică:

@blondissima:
"Cand imi spui ca Isus a pretins divinitate nu pot decat sa te rog sa mai citesti Biblia, ca sa nu ma apuc eu sa scot citate sa te contrazic. As vrea sa ma cointrazici, pe bune. De asta sunt aici. Deci, astept contraargumente.
"Inaintea lui Isus au mai fost profeti care au venit cu acelasi mesaj, zi-mi tu ce a adus nou acesta fata de cei precedenti? A prezis Isus venirea altui profet sau nu?" Esti sigura de asta? Care profet inaintea lui Isus a venit si sa zica ca el e Dumnezeu Insusi? Toti aratau catre Profetul ce trebuia sa vina, Profet care e Isus Hristos si a caror implinire a profetiilor se afla in Isus Hristos. Si de aceea Isus nu a mai prezis nici un profet, caci El era Profetul. Ce a adus El nou fata de ceilalti? El a spus clar - Eu sunt Fiul lui Dumnezeu, in sensul in care este Insasi Dumnezeu. Desigur ca au mai fost oameni care au zis asta in lume (si nu ma refer la lumea panteista unde orice lucru e considerat a fi Dumnezeu), probabil pe la ospicii mai sunt si dintre aceia, insa citi sunt bagati in seama? Niciunul! Insa Isus a fost atit de bagat in seama, incit a schimbat fata lumii reusind sa instaureze o noua religie, si atunci se pune problema, daca nu a fost nebun sau mincinos, incit sa fie bagat in seama, ce a fost?

| cristi202 explică:

@blondissima:
Si ce vrei sa spui cu aceste citate? Ca Isus nu a spus ca El este Dumnezeu? Nu e prea concludent. Vrei sa iti aduc eu citatele unde El arata asta? Si daca El nu a pretins ca e Dumnezeu, de ce a fost omorit?

| cristi202 explică:

@blondissima:
Coceptul de trinitate se pare ca tie nu iti spune nimic. sa nu uitam ca vorbim de o lume cu totul superioara acestui Univers atunci cind vorbim de Dumnezeu, de lumea spirituala. Ti-am mai dat eu un raspuns, cu un exemplu, un cub, care daca e sa il reduci la spatiul bidimensional e doar un patrat, insa in spatiul tridiomensional 6 patrate (entitati dinstincte) formeaza un singur cub (o unitate desavirsita). Nu e usor de explicat Trinitatea lui Dumnezeu, pentru ca nimic din lumea noastra nu se aseamana cu ea, va trebui sa o accepti ca fapt, fara a cauta sa intelegi. In fond, daca crezi ca poti sa Il intelegi pe Dumnezeu cu totul, care e net superior noua, si net mai complex, ma tem ca poate vei reusi sa Il intelegi, insa atunci nu vei mai avea de-a face cu Dumnezeul real, ci cu unul imaginar. Tocmai acest lucru ar trebui sa ne dea de gindit - poti intelege ceva ce iti este inferior, nu poti intelege pe deplin niciodata ceva ce iti este cu totul superior. Poti sa iti formezi o ide, poti sa ai o logica cu privire la acel lucru, insa mereu va aparea posibilitatea de a nu intelege ceva, datorita superioritatii acelui lucru.

| wales a răspuns:

Am revenit din vacantă cu forţe proaspete. La prima întrebare am lipsit, dar recuperez pe parcurs cu ajutorul Domnului. Doresc să vin în ajutor la argumentele tale cu următorul comentariu legat de profețiile Mesianice.

'' Si cum a putut regiza multe din momentele vieții sale, care de mult timp erau cunoscute prin proorociri făcute ca fiind ale lui Mesia...''.

Voi aminti câteva profeții Mesianice principale împlinite de Isus:
Se va naște dintr-o femeie '' Genesa 3:15 '', fecioară '' Isaia 7:14 '', din sămânța lui Avraam '' Genesa cap 12 și 13; 22:18 '', din tribul lui Iuda '' Genesa 49:10 '', din casa lui David '' 2 Samuel 7:12-16 '', în Betleem '' Mica 5:2 ''; va fi prevestit de mesagerul Domnului '' Isaia 40:3 ''; va curății templul '' Maleahi 3:1 ''; va fi,, stârpit la 483 de ani dupa hotararea de rezidire a Ierusaimului in 444 I.Cr. '' Daniel 9:24-27 ''; va fi lepădat '' Ps. 118:22 ''; va avea mâinile și picioarele străpunse '' Ps. 22:16 ''; va fi străpuns în coastă '' Zaharia 12:10 ''; va învia din morți '' Ps. 16:10 ''; Se va ridica la ceruri '' Ps. 68:18 ''; va sta la dreapta Lui Dumnezeu '' Ps. 110:1 ''.

Împlinirea precisa a atâtor profeții specifice constituie o apologetică atât de convingătoare, încât au fost multi critici care în mod repetat au formulat obiecții de a le nega.
Voi aminti două din cele mai frecvente:

Isus a împlinit profețiile din întâmplare – Șansele ca Isus să fi împlinit profețiile din întâmplare sunt minime. Ne demonstrează profesorul Peter Stoner șef de catedră al facultății de științe din cadrul colegiului Westmount. Profesorul P.S. a lucrat alături de 600 de studenți pentru a stabili care este probabilitatea matematică pentru ca doar 8 profeții ale N.T. să fie împlinite într-o singură persoană.
Luând toate cele 8 profeții împreună, Stoner a calculat șansele ca fiind una dintr-o sută de milioane de miliarde'' vezi Peter W Stoner, Science Speaks-Chicago Moody Press 1969 ''.

Isus a împlinit profețiile în mod intenționat – Deși Isus ar fi putut să-Şi trăiască viaţa în aşa fel încât să împlinească voit anumite profeții, multe dintre ele ar fi fost imposibil de controlat, de pildă locul nașterii Sale, genealogia Sa, trădarea Sa pentru 30 de arginti, metodele execuției Sale, faptul că fluierele picioarelor nu i-au fost zdrobite pe cruce aşa cum se proceda și că soldații romani au tras la sorţi pentru hainele Sale.

Miraculoasa împlinire a profețiilor vechi de către Isus rămâne unul dintre cele mai convingătoare argumente care certifica identitatea Sa. Cei care studiază cu minuțiozitate toate materialele despre Isus, ajung la concluzia că aceste profeții pur și simplu nu pot fi dovedite ca fiind false. Faptele sunt foarte bine atestate și în documentele istorice.

| MMihai a răspuns:

Am avut o carte pe care am împrumutat-o unei babe despre care cred că a murit, între timp și cred că s-a pierdut astfel cartea. Era tipărită înainte de 1989 și era tradusă din franceză, și se numea ceva de genul Originile creștitinismului.Eseuri critice cred că era tipărită în Editura Științifică și enciclopedică în 1981 și era scrisă de un individ care parcă se numea Georges Ory sau cumva asemănător. Dacă o găsești să o citești.

| DorelSudoru a răspuns:

Si tu esti vreun' martir de iti sacrifici creeri cu toate astea nu?straight facestraight face
Uite exista nu exista nu-mi pasa! Cate episoade mai sunt?
1:Cum e raiul?
2:Cum e iadul?
3big grinaca d-zeu ne iubeste de ce va veni apocalipsa?
4big grine ce la biserica trebuie sa dai bani?
5big grine ce biserica are aur in ea? Ii place lui d-zeu aurul?
6:Mai poti trai dupa niste reguli scrise acum 2000 de ani?
7big grine ce ai nevoie de un stapan?/
8big grine ce sa-i spun altcuiva tata in afara tatalui meu?!
9:Tu chiar crezi ca suntem toti rude si am aparut prin incest?
10big grinaca te-ar vedea dracu ce faci nu te-ar lua?
11:Cum ar incapea toate animalele si oameni pe o arca?
12:Ce dovezi ai ca biblia e originala?
13big grine ce sa avem icoane cu un necunoscut?
14big grine ce crezi in d-zeu si nu in iepurs'?
15big grinaca d-zeu e asa bun de ce am ajuns unde suntem acum?!
16big grine unde dai copy-paste?
17big grine ce nu te casatoresti cu ema?
Acum te las pa-pa

| chelstone a răspuns:

Astea nu-s demonstratii, tu ai facut doar niste deduceri, intr-o lumina favorabila tie.

| chelstone a răspuns:

Toate deducerile tale nu demonstreaza existenta lui dumnezeu, ci doar anumite lucruri despre iisus, dar in niciun caz ca acesta a fost fiul lui dumnezeu.

| chelstone a răspuns:

Pai nu am contrazis deducerile tale, dar am spus ca nu demonstreaza existenta lui dumnezeu, insa cand vorbesti de minuni si lucrarile lui iisus. ei bine, alea trebuie sa le demonstrezi. Cat despre premisa care pleaca de la faptul ca dumnezeu este mincinos, aici este loc de mai multe interpretari, posibil ca discipolii sai sa nu se fi increzut in el, ci, sa fie un clan in care capetenia era iisus, si atunci lucrurile se schimba. Acest iisus putea sa fi murit iar corpul lui sa fie ascuns de discipolii lui. Poate urmareau sa aiba un anumit statut in societate. Poate iisus a fost tradat de discipolii sai, etc.

| blondissima a răspuns:

Chiar apreciez ce incerci sa faci, dar, argumentele tale nu sunt in favoarea existentei unui Creator ci doar imi dovedesti ca, crestinismul exista si cata influenta are.Multi credem in Mos Craciun, in fantome, in varcolaci, in extraterestrii, asta inseamna ca exista? Daca tu, eu si multi altii credem in Dumnezeu, inseamna ca noi credem nu ca exista.
(Atunci cand frica intervine, si iadul este descris cum este descris, spune-mi, nu sunt multi care cred doar de frica lui?) Daca pentru ca exista crestinism inseamna ca exista Dumnezeu, faptul ca exista mai multe religii ce inseamna? Ca exista mai multi Dumnezei? Daca da, atunci nu este omnipotent. Daca nu este omnipotent nu este Dumnezeu.
P.S. Google kalam cosmological argument to have a model when you try next time.

| blondissima a răspuns:

Cristi, daca nu e clar o spun eu acum,cred in Dumnezeu. Existenta si influenta crestinismului (argumentul tau) nu dovedeste existenta lui Dumnezeu, nici macar pentru mine care cred. Tot ce spui tu aici, stii din Biblie, si aceasta nu este carte de istorie pentru cei ce nu cred. Daca mi-ai fi spus toate astea acum cativa ani cand nici nu credeam in Creator si nici nu citisem istoria Bibliei(ai citit-o?) ar fi sunat altfel.Dar acum, cand imi spui ca Isus a pretins divinitate nu pot decat sa te rog sa mai citesti Biblia, ca sa nu ma apuc eu sa scot citate sa te contrazic. Nu vreau sa incep sa vorbim acum despre Isus, pentru ca nu stiu daca multi pot asculta ce am de zis. Despre Mohamed (pbuh) mai bine nu incepem sa discutam caci s-ar putea sa nu ma mai opresc.
Te-as intreba totusi ceva, pentru ca vad ca incerci sa privesti lucrurile cat de logic poti :
Inaintea lui Isus au mai fost profeti care au venit cu acelasi mesaj, zi-mi tu ce a adus nou acesta fata de cei precedenti?
A prezis Isus venirea altui profet sau nu?

| blondissima a răspuns:

Sfânta Evanghelie după Ioan:

"26. Căci precum Tatăl are viaţă în Sine, aşa I-a dat şi Fiului să aibă viaţă în Sine;
27. Şi I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului."
"30. Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis. "

"14:28. Aţi auzit că v-am spus: Mă duc şi voi veni la voi. De M-aţi iubi v-aţi bucura că Mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât Mine. "

"10:29. Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi, şi nimeni nu poate să le răpească din mâna Tatălui Meu.

Sfânta Evanghelie după Matei:

"12:28. Iar dacă Eu cu Duhul lui Dumnezeu scot pe demoni, iată a ajuns la voi împărăţia lui Dumnezeu.
29. Cum poate cineva să intre în casa celui tare şi să-i jefuiască lucrurile, dacă nu va lega întâi pe cel tare şi pe urmă să-i prade casa?
30. Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte.
31. De aceea vă zic: Orice păcat şi orice hulă se va ierta oamenilor, dar hula împotriva Duhului nu se va ierta.
32. Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie. "

Sfânta Evanghelie după Luca:

"11:20. Iar dacă Eu, cu degetul lui Dumnezeu, scot pe demoni iată a ajuns la voi împărăţia lui Dumnezeu. "

Toate astea fac parte din Biblie sau nu? Sustin ce am spus mai devreme, ca Isus nu pretinde divinitate sau nu? Mai adaug si altele sau e suficient?

| blondissima a răspuns:

@cristi202, e foarte simplu. Eu pot sa-ti spun ca tu esti unic, ca esti cel mai mare, dar ca sunt si eu la fel de mare ca tine? Mai esti singurul sau suntem doi?

| RS4 a răspuns:

Bine exista! sare de pe un nor pe altul si canta la o harpa, fredonand un hit!

| RS4 a răspuns:

A fost cel ma bun raspuns la ora aceea! nu are rost aceste dezbateri s-au facut si se vor face inca ceva timp de acum inainte! Trebuie avut in vedere faptul ca acum cateva mii de ani la orice lucru vazut pe cer i se spunea miracol (furtuna, grindina, fulger, tunet), dar cu timpul, oamenii s-au mai luminat cu ajutorul stiintei care a gasit raspunsul de ce se formeaza fulgerul, grindina, etc! Deci atunci orice om mai luminat, putea induce in eroare o multime de oameni, doar povestindu-le cum ca el face si drege (el e miezu). Preotii care au Maseratii stiu cel mai bine adevarul si restul, majoritatea care-si traiesc viata! iti recomand cartea "Calauza ateistului" si filmul destul de recent (2010 parca) Religulous. Si sa mai vedem ce raspund ceilalti!