| modestul a întrebat:

Ateilor, daca Dumnezeu intr-adevar exista, ce veti face atunci? Daca aflati ca Dumnezeu exista, poate prea tarziu, ce se vor intampla cu ideile voastre? Cum o sa va explicati?

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca sunt produsul lui stie ce face cu mine, mai frica imi este de voi decat de El.

| Alphawolf a răspuns:

Daca... Spune-ne tu ca stii mai bine. O sa ardem in iad? Atunci o sa cred si eu in El, si inplicit in cel care este impotriva Lui dar pana la judecata de apoi trebuie sa ma motiveze cu ceva ca eu sa cred in Ei. Daca D-zeu nu mi-a dat dovezile necesare, rationale pentru a ma mantui, desi stia ce alegere o sa fac, nu este nicio pierdere, ca oricum nu a vrut sa ma mantuiesc.

| Razvan a răspuns:

Niciodata nu e prea tarziu.Niciodatawinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

De ce folosesti tu TPU pentru propaganda religioasa? Nu crezi ca fiecare isi gaseste singur drumul? N-ai nici o sansa sa convingi pe cineva asa, asa cum nici altii n-au sanse sa ne convinga ca Dumnezeu nu exista sau sa nu mai mergem la biserica. Va trebui sa incerci ceva mai convingator decat intrebari copilaresti aici. Si ca sa iti raspund eu pentru ei, desi nu sunt unul dintre ei, vor spune exact ce au crezut si ca le pare rau, dar Dumnezeu fiind atotstiutor deja le cunoaste raspunsul, nu e asta grija ta.

| Duhovnicul a răspuns:

Observ ca pe tine chiar te intereseaza soarta ateilor straight face iti sugerez sa te concentrezi asupra propriei vieti nu a altora ca uiti de a ta

| anad a răspuns:

Daca afla ca exista isi vor explica unii altora ca exista si vor fi impacati cu ei, cu tine si cu Dumnezeu!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ce ar trebui să explicăm şi cui? Parcă Dumnezeu e atotştiutor, nu? Şi dacă nu a fost ''suficient'' de atotputernic să ne poată dovedi propria sa existenţă, ce ar trebui să ne mai ceară?

| alecs871 a răspuns:

Si daca va fi invers?

| zanesiprintese a răspuns:

Iisus a spus ca-i va ierta pe toti, pe toti care se caiesc! Daca si ei isi vor da seama ca au gresit, vor fi iertati!

| bygbrother274 a răspuns:

Ferice de cei saraci cu duhul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

tongueina la momentul oportun cind o sa se constate ca organismul e una cu mintea si deci mintea conduce in ciuda organismului stai linistit.Vine o vreme pentru toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar voi crestinilor cind veti afla ca v-ati izmenit mii de ani la niste icoane false?
Intrebarea este pusa in acelasi mod si fel, acuzator-ironic ca si tine.
Vad ca ai o problema cu chestii de genul acesta.
Poate te hotarasti sa pui intrebari logice sau daca nu, te putem ajuta ca astea sa dispara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare cu ce cale isi alege. La sfarsit se va culege recolta.

| po_ion00 a răspuns:

Foare inteligenta intrebarea... cred ca ai in jur de 13 ani. Jumatate dintre atei au avut o revelatie acum si s-au intors catre Dumnezeu. In general imi plac discutiile astea contradictoriu despre existenta lui Dumnezeu, dar u esti prea "naiv" ca sa nu spun alfelwinking. App nu crezi ca ii pacat sa stai pe internet? Eu zic sa te muti prin munti si sa ne lasi in pace... sau mai citeste un pic si alte carti nu numai Biblia si hai apoi sa ne inveti in cine sa credem.