| 99DobreMihai99 a întrebat:

Am o intrebare ce ma framanta de ceva vreme si am hotarat sa va intreb pe voi. Daca cineva ar fora foarte mult in pamant si ar ajunge la placile tectonice si ar fora in ele ce s-ar intampla?

5 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Pai in primul rand ar erupe magma aflata sub presiune, ceea ce nu este o idee tocmai buna. Totodata in acest fel cred ca am putea si sa acceleram miscarea placilor tectonice si sa provocam un cutremur mare.

Deci practic este ca si cand am crea noi un vulcan artificial...cred.

| Inferno a răspuns:

Nimic.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Fiule, tu ai ramas traumatizat de la cutremur.

| Roby669 a răspuns:

Pai...in primul rand ar erupe magma, si am ajunge in centrul pamantului (zic eu)
In al doilea rand, acest lucru e imposibil, cel putin cu tehnologia actuala. O placa tectonica are in jur de 80km GROSIME si are in componenta un material foarte dur.

| Cristian_Florin_1998 a răspuns:

O placă tectonică este o bucată foarte mare a scoarței terestre, totalitatea acestora formând suprafața Terrei. Mișcarea acestora da nastere cutremurelor. Sper ca ai inteles acum!