Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Cand observi un lucru bun la cineva, nu ezita sa ii oferi un compliment sau o remarca de apreciere. Chiar daca ai mai facut-o inainte, repet-o. Nu te teme ca cei din jur se vor satura sa fie apreciati - nimeni nu se satura vreodata (autor necunoscut sursa http://statusbun.com/? cat=9 )?
Ce parere aveti? E bine sa oferim complimente si remarci de apreciere? Ce simte o persoana cand ii faci astfel de remarci?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Frumos citat.
Depinde din partea cui vin acele aprecieri. Dar, de regulă, da, este adevărat. De la persoana dragă ai auzi-o zilnic şi nu te-ai sătura. Vine ca o reasigurare plăcută şi confirmare că şi astăzi în ochii ei eşti un om frumos, că şi astăzi ai făcut ceva bine, că şi astăzi sentimentele ei sunt la fel...

7 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Asta e greseala mea pe care o recunosc. Uit sa fac complimente.

| doctorandus a răspuns:

Daca lauzi netam-nesam pe cineva te ia lumea drept lingusitor (pupincurist).

| Wøodenpints a răspuns:

Dar şi când te deranjeaza ceva la cineva spune-i. Nu contează dacă i-ai mai spus de multe ori înainte, repet-o!
Când ţi se pare că cineva vorbeşte mult şi prost spune-i că vorbeşte mult şi prost.
Când cineva face chestii retardate, spune-i că face chestii retardate.
Când cineva te enerveaza, spune-i că te enervează.
Când cineva e urât, spun-i că-i urât.

Merge şi la ăstea negative, nu? Că doar nu o să remarcăm doar chestiile bune, sunt mereu şi chestii nasoale de remarcat.

| Delicacy a răspuns:

Da,este indicat să oferi complimente şi aprecieri unei persoane dar doar atunci când chiar le merită. Aprecierile forţate, date fără merit deplin, produc doar stări de mulţumire, însă sunt fără însemnătate. Când apreciezi cuiva munca făcută, dar aceasta nu este corectă, nu faci altceva decât să minţi persoana respectivă, dar asta te face şi pe tine mai ipocrit.

| PassingBY a răspuns:

Este bine. O vorbă bună adusă la timpul potrivit face foarte mult. Gândeşte-te că ai o zi foarte nasoală ţi nimeni nu apreciază ce faci şi brusc cineva îţi complimentează munca sau efortul tău. Parcă eţti mai împlinit, nu?

| SageKid a răspuns:

Este bine, dar sa aiba un fond real si sa nu exageram.

| risa13morgan a răspuns:

Chiar daca nu arata sigur se simte bine cand e apreciata totusi daca cineva e laudat pentru toate nimicurile incepe sa se creada mai presus decat este. difera de la o persoana la alta