| 38499388seby29 a întrebat:

Ce parere aveti despre tigani?happy sunt curios sa aflu raspunsurile voastre!thinkingraised eyebrows

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu toti sunt hoti, manelisti sau infractori!
De exemplu Madalin Voicu, e un tigan inteligent, educat, manierat.
Si chiar si dintre manelisti, Adrian Minune, de exemplu sau Florin Salam, sunt tigani cu caracter, filantropi!
De multe ori, in comparatie cu tiganii, romanii au dovedit ca sunt mult mai rai, needucati...
Fiecare padure are uscaturile ei!
Pentru mine, conteaza omul, caracterul sau!
Nu conteaza etnia, religia, apartenenta politica, orientarea sexuala, etc. atata timp cat fata de mine este om si ma respecta si de asemenea, in societate este un om integrat si isi vede de treburile sale.

26 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Eu nu am nimic cu ei, nici nu cunosc foarte multi, nu prea am avut tangente.

| juniper a răspuns:

Niste puturosi, pierde-vara, care fura si cersesc si culmea e ca mai si scuipa, mi-a povestit o tanti care a dat 1 leu la un tigan si celalalt a scuipat-o pentru. ca nu i-a dat lui. Deci n-ai ce sa te astepti de la ei, ar trebui dusi pe o insula pustie si lasati acolo.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asa cum nu toti romanii sunt la fel, nici tiganii nu sunt.

| anonim a răspuns:

Am sa-ti raspund tot printr-o intrebare:ce parere ai de romani? crezi ca este cazul sa facem diferenta de rasa aici?

| hashe86 a răspuns:

Am cunoscut destul de multi si cum spunea cineva anterior doar 5% din ei sunt oameni ok in linii mari.
au ei niste caracteristici ale lor de rasa pe care le am observat l majoritatea, si nu sunt tocmai pozitive.
nu sunt rasist chiar deloc, dar incerc sa i ocolesc pe cat posibil.

Janina
| Janina a răspuns:

Asa cum nu putem baga toti romanii in aceeasi oala asa nu putem baga si tiganii.
personal nu ii agreez, insa nu sunt genul care sa ii injoseasca sau umileasca.

| borsec a răspuns:

Nu am absolut nimic cu ei, consider ca-i loc destul pentru toti.

| kh1ss a răspuns:

Am o parere buna despre unii dintre ei... si o parere proasta despre ceilalti...
exista tigani cu caracter... si tigani needucati tongue

| eeeeeeeeee a răspuns:

Ce parere pot sa am despre niste oameni care ii lovesc pe altii in plina strada si fara motiv? care fura, sunt certati cu apa si sapunul, injura? astia sunt tiganii pe care i-am vazut eu pana acum...de restul nu pot sa vorbesc... or fi unii si de treaba, dar eu nu am intalnit nici un "exemplar".

| stefy_4690 a răspuns:

Spunand ca sunt niste "puturosi, pierde vara, care fura si cershesc...(bla bla bla...idem juniper)" as fi ipocrita pentru ca nu cred asta despre ei. nu poti judeca un om dupa o comunitate, dupa grupul unde s-a nascut. iar daca as spune ca "nu am nimic cu ei " iar as fi ipocrita pentru ca .nu ma simt bine in prajma lor, sunt atenta la tel ipod bani. .nu stiu daca se poate numi asa... dar mie un pic frica...:D deci. .nu stiu... insa.cand am citit intrebare mi-am adus aminte de teo de la deko cafe :X ----(merita vazut)---> http://www.youtube.com/watch?v=Tio07liNTuQ

| dyanna a răspuns:

Parerea mea despre tigani? 1...pfu...e cam greu de spus pentru ca eu am cunoscut doar o parte din tiganii care banuiesc ca exista - partea aia cu tigani mahalagisti pe care eu ii consider dezgustatori, jalnici, patetici, needucati, violenti, inculti, laudatori, etc. sunt sigura ca exista si alt fel de tigani, ca exista si tigani inteligenti, curati, cu picioarele pe pamant, respectuosi, dar faza e ca se ascund al naibii de bine...

| schlau a răspuns:

Niste Javre, zdrente ii urasc din tot sufletul-de fapt eu urasc toate minoritatile:evrei, rromi, etc. Daca dau de un Singur rrom la liceu, ala a dat de al doilea Hitler. O sa-i fac viata un chin pentru ca si el este otrava care distruge tara-nu-de fapt lumea asta si ne face de ras.In Franta, Romania inseamna doar un lucru-Tiganii. Poate Hitler nu a fost ''prost''(cum il face lumea) ca a cazat toti tiganii si evreii posibili.Heil Hitler

| jani a răspuns:

Absolut nimic.....ma lipsesc de ei

| haladita2307 a răspuns:

Sunt si ei tot oamenii, sa stii ca am avut cazuri in care am vazut ca tiganii eau mult mai respectosi ca romani adica ca noi. parerea mea depinde si de ei sunt mai multe natii sunt si jegosi si oameni dr treaba,

| Teardrop:] a răspuns:

Eu nu am nimic cu ei.doar sunt si ei oameni ca si noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una obisnuitahappy
sunt oameni k si noiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Fără discriminări de rasă...
Sunt și ei tot oameni.
Ok.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, cunosc rromi care sunt ok dar sunt foarte putini la numar, cam 4-5% dupa estimarile mele.Restul no comment.
Am dovezi clare cand spun acest lucru. Fapte nu vorbehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt oameni ca si ceilalti.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce parere sa am? cand e un om cazut pr strada primul care se opreste sa-l ridice e un rrom. cand cineva e trist, primul crae vine sa-l inveseleasca e un rrom. daca intrebi un roman ceva in cele mai multe cazuri romanaii raspund :"nu stiu". Un rrom stie de multe ori. Romanii au multa ura in ei si multa invidie, si nu stiu cum sa-i traga pe altii la fund. La rromi nu am vazut asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt din Republica Moldova. Avem si noi aici rromi/rromi.Eu sunt de parerea ca nu exista natiune rea...sunt oameni rai. Si n-ar trebui sai discriminam pe o persoana numai de aceea ca este rrom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e scarba de comportamentul lor. Unii care te pipaie si te arunca pe jos in plina strada au parte de tot dispretul si ura mea, iar ei se intampla sa fie rromi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rromi sunt niste hoti nenorociti, ma gandesc dupa ce vor fura tot fierul de la toate fabricile de pe timpul lui Ceasca" de ce se vor apuca... cel mai probabil o sa fure de la romanisad

| Chion a răspuns:

Canta si danseaza bine.

| yonutz888 a răspuns:

Niste scursuri ale societatii, niste animale bolnave care cersesc,fura, inseala. Ar trebui mutati toti pe o insula pustie. Nu muncesc, doar fura si inseala si se inmultesc ca sobolanii, fiinte josnice care nu merita sa traiasca alaturi de oameni. Ne fac tara de ras. Ar trebui izgoniti din Romania cu pietre. Imi cer scuze pentru limbajul folosit.Le-am caracterizat pe aceste animale in maniera personala si improprie mie, as putea spune. Inca o data imi cer scuze pentru limbajul folosit.

| alucard a răspuns:

Sunt oameni... like you, like me ...nimic in plus, nimic in minus