| Inferno a întrebat:

Credeti ca avem cu adevarat liberul arbitru sau doar aparenta liberului arbitru?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Liberul arbitru e o pseudoconceptie prin care oamenilor de rand li se creeaza falsa impresie a alegerii.Nu a existat si nici nu va exista vreodata.

9 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ''capacitatea de a alege'' - poate inlocui faptul/actiunea de 'liber arbitru'.
Il avem, pentru ca suntem ''liberi'' - in sensul ca putem alege ceea ce facem.

| Vizitiul a răspuns:

Il avem, dar mereu ne arata cartonasul rosu.

| harciog a răspuns:

Atita timp cit sintem incorsetati de reguli putem doar a ne inchipui ca avem asa ceva.

| NoChanceForUs a răspuns:

Teoretic îl avem, practic...hm,discutabil.
Din moment ce trăim într-o socitetate cu reguli,avem liber arbitru,dar jucăm în limitele regulilor.
Dacă ai trăi de nebun în pădure,atunci chiar ai avea liber arbitru, și nici acolo, că vine păduraru' și se ia de tine că-i „profanezi" pădurea.

| Dreamer a răspuns:

Singurele lucruri din tine care au parte de liberul arbitru sunt gandurile, visele si sentimentele tale...dar le vei pierde si p-astea odata cu maturizarea, problemele financiare sau deceptiile in dragoste happy

| Rapplex a răspuns:

Daca pornim de la ideea ca nu exista D-zeu, atunci avem liberul arbitru. Daca pornim de la ideea ca exista, atunci avem doar aparenta liberului arbitru, deoarece D-zeu e atotstiutor.

| BRG a răspuns:

Ave m

| RoseQueen a răspuns:

Eu zic ca avem cu adevarat liberul arbitru deoarece puterea de a ne exprima propria gandire ne apartine intru-totul si nu poate sa ne-o ia nimeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem.
Avem posibilitatea de a alege dintre Cola si Pepsi, BCR si BRD, Basescu si Vadim, inghetata cu vanilie sau cu cacao, Mercedes sau BMW, heroina sau ketamina, Billa sau Real, Nike sau Adidas, Armani sau Gucci, Malboro sau Dunhill. Cam asta se rezuma liberul arbitru pentru omul capitalist de rand. Dar observa cum pentru chestiile marunte, alea pentru care-ti cheltui banii, imbogatindu-i pe altii, numarul optiunilor este foarte generos, in timp ce pentru lucruri importante numarul se subtiaza. Arzand-o cinic, dar pe bune, noi avem posibilitatea de a alege in ce pozitie vrem sa fim fwtuti. Pentru ca, orice ai alege, sodomizat tot te scoti.