| summer12 a întrebat:

Cum sa fac sa ma lase rece prostia si incultura de care dau zilnic? Sa nu mai deschid TV-ul pe Antena1, Protv, Kanal D si Otv? Sau sa invat sa fiu indiferenta la tot ce vad si sa ma resemnez? Ma uit pe TPU si mi-e ciuda ca unii parinti nu se ocupa de copiii lor. Scoala nu mai educa copiii ca pe vremuri, parintii sunt responsabili de tot ce face si de cum gandeste copilul lor. De si-ar face timp sa stea mai mult de vorba cu ei, de i-ar sfatui. Mie mama mi-a zis tot pe fata, de multe ori mi se parea chiar prea dura, dar uitandu-ma la stiri la diverse cazuri de violuri si altele, i-am dat dreptate. De ce nu se promoveaza integritatea, responsabilitatea, virtutile morale? Dar cred ca tine si de caracter, de cat de mult te duce capul. Eu fiind mai retrasa, mai timida, in copilarie mai mult ascultam decat vorbeam. Am reusit sa disting binele de rau si sa nu am azi motive de rusine. Uneori am impresia ca pe baieti nici nu ii deranjeaza ce fel de fete au in jurul lor, ba chiar e in avantajul lor ce se intampla.
Ce ar trebui facut ca acesti copii neinformati sa o ia pe drumul cel bun? De ce se copie atat de mult, isi fac idoli in pseudovedete si se invidiaza asa intre ei? Ce se intampla cu societatea asta? De ce se vand asa bine non valorile? E de vina poporul? Deschid TV-ul si vad barfe despre nu stiu ce tipa cu tate mari sau nu stiu ce scandal, in timp ce adevaratii oameni care merita sa fie faimosi abia apar la Tvr1 sau Tvr cultural.
Asa o fi in toate tarile? Sa imi doresc intoarcerea comunismului? Nu m-oi fi nascut eu in vremurile potrivite sau mai sunt si altii care gandesc ca mine?

14 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

hee hee apropo de băieți și fete, poate știi ca băieții tineri au fost cei care au sprijinit cel mai mult mișcarea feminista prin anii 60-70 (în alte tari,vreau sa spun; dar lumea e dintotdeauna aceeașihee hee nu prea am priceput de ce deschizi televizorul și nu mai degrabă o cartehee hee exista una micuță, care ar putea sa te intereseze, a lui Seneca : "Viata fericita"hee hee ți-o recomand călduroshee hee

| Sentinel a răspuns:

Ai avut un inceput bun la inceput happy. Eu cred ca trebuie sa fii indiferenta la ceea ce se intampla pentru ca se intampla cu un scop. Daca in lume ar fi maxim 100 de persoane si 10 dintre ele nu ar urma trendul iar tu te-ai numara printre cele 10, atunci mentine-ti pozitia. Fa ceea ce simti. Mereu am fost de acord cu ideea ca "trendul e facut de niste smecheri pentru aia mai slabi". Nu exista trend! De fapt exista smecheri si exista ignoranti. Ca sa vorbim pe limbaj direct. happy. Trendul e creat de cei care detin banii, o mana de oameni cei mai bogati de pe Planeta. Daca ei vor sa faca un trend cum ca e la moda sa inveti sa fii cult si civilizat, atunci toata lumea se va adapta. Daca ei vor sa faca un trend unde sa predomine pornografia, incultura si prostia, cum zici tu, atunci lumea se va adapta. Insa nu toti oamenii sunt la fel. Mentine-ti pozitia si nu judeca ceea ce se intampla. Uite, in situatia ta am fost si eu. Dar acum nu ma dau atentie la ce se intampla cu toate ca nu sunt de acord. Dar pentru ce ma sa consum si sa ma agit? Prefer linistea, asa ca las totul sa se intample de la sine. Si-asa nu pot schimba eu milioanele, sutele de milioane de oameni. N-am puterea asta. Viata curge. Fii linsitita happy

| AG a răspuns:

Rar citesc o intrebare lunga[dar a ta e buna!]
Ei bine, eu nu deschid TV-ul pe posturile alea, si nu ma intereseaza de restul. Cum am reusit: mi-am gasit hobby=uri inteligente: citit, desen, pictura, muzica, sport. Bine, pe mine nici nu m-a atras niciodata scandalul monden sau politic.
Cred ca asta ar fi solutia cea mai buna: promovarea activitatii intelectuale, a sportului. Asa s-ar naste si mai multi artisti in Romania, ar mai fi si tineri scriitori.
Si nu draga, nu esti singura care gandeste asta. Eu raman uneori si imi spun: Lumea asta o ia razna raaaau de tot, pe zi ce trece.

| summer12 explică:

Mihaiela23, daca sa zicem nu imi plac serialele turcesti cat or fi ele de frumoase, am pus intrebarea asta degeaba? Ai inceput frumos, ma bucur ca iti place sa citesti si sunt de aceiasi parere ca educatia, cultura sunt de pus la loc de cinste, dar mi se pare ca ai facut o digresiune, sper ca sti ce inseamna, doar spui ca esti o persoana culta.
Multumesc celorlalti pentru raspunsuri.

| summer12 explică:

Cand am zis de comunism ma gandeam ca atunci era mai mult respect(determinat de teama probabil). Pana la urma m-am lamurit, mai degraba nu mai deschis TV-ul, dar nici nu obisnuiam oricum sa ma uit prea mult la el.Prefer sa citesc, asa ca Georgiana multumesc de recomandare.

| Aesir a răspuns:

Summer12 ca sa te poti impaca cu chestia asta trebuie sa stii ca aici este vorba doar despre bani. Televiziunule dau emisiuni care fac audienta mai mare, deci mai multi telespectatori = mai multi bani, si un loc mai sus intre televiziuni. Ai putea sa te simti mult mai bine doar gandindu-te la simpul fapt ca nu faci parte din "turma de oi" care cum ai zis tu se copiaza intre ei. Si nu trebuie sa iti fie ciuda ca unii parinti nu se ocupa de copiii lor, pentru ca nu toti oamenii sunt la fel. Plus de asta nu poti da vina doar pe scoala pentru ca nu mai invata copii. Este si vina parintilor si a copiilor si a sistemului de invatamant.

| LiquidFlesh a răspuns:

Incet incet am invatat sa ignor tot ce se intampla in Romania.La TV ma uit foarte rar si doar pe Discovery, History, Explorer etc.Nu e in toate tarile asa.De exemplu, in Italia au emisiuni foarte interesante la TV si nu ai sa vezi niciodata ceva in gen "Burlacul","Pe banii parintilor" sau ce o mai fi pe la noi.La noi vezi stiri okay doar cand sunt inundatii sau eventual atunci cand 50% din elevi nu iau BACul ( si atunci prea putine ). Respect!

| CautNume a răspuns:

Prea lung...

| CautNume a răspuns:

Wow.am citit asta.
n-am avut rabdare sa citesc toate raspunsurile dar pe primele 2 le-am vazut pe sarite.
LiquidFlesh emisiunile nu sunt facute de romani (nu chiar toate dar destul de multe) cele de pe antena 1 si pro tv (si programe din astea mai cu succes) sunt din alte tari si le-au facut si in Roamnia (siguri stiai dar am zis si eu sa va mai plictisesc, ca vad ca se poarta)
summer12 daca vrei "intoarcerea comunismului" inchide televizoarele si calculatorul ca am auzit ca asa era, fara ele
sorry daca am greseli

| Gstefan a răspuns:

@ Mihaela23 - Te-ai bagat si tu ca musca in lapte, ai zis 3 propoziti care au avut legatura cu intrebarea. Dupa aceea ai inceput "sa te dai mare", si totusi ce legatura au realizarile stintifice ale unei tari cu telenovelele acesteia? Dai si tu exemple doar sa te afli in treaba.

| Mihaela23_2814 a răspuns:

Nivelul inculturii este preponderent in fiecare tara. Dar ca o tara sa para culta trebuie sa aiba cativa oameni de seama, nu neaparat sa fim un popor foarte cult, nu inseamna sa ascultam toti Nocturnele lui Chopin. Uite, eu de exemplu citesc foarte mult, si am abia 13 ani, si cred ca am citit peste 150 de carti. Imi place muzica clasica deoarece traiesc intr-o familie in acre cultura si scoala sunt puse la loc de cinste, iar cercurile prin care ma invart sunt la fel, deci nu am de ales, decat sa fiu ca si dumnealor, dar nu ma plag fiindca stiu ca intr-o zi o sa se faca o difereanta clara intre cei care sunt fani MONI SI IRI, si cei care au drept model omeni de care se stie foarte putin din viata persoanala, de exemplu familie si copii, nici un scandal. Dar ai grest intr-o privinta. Cum iti spuneam ma consider o persoana culta( in clasa a 8-a voi face latina), dar eu am descoperit un serial care la inceput seamna izbitor de mult cu viata lui Edmund Dantes din Contele de Monte-Cristo, cu tradarea prietenilor Caderousse si Fernand pentru Mercedes, cred ca ai citit. Cum spuneam am descoperit un serial pe Kanal D, la inceput nu i-am dar nici o sansa deoarece este un serial turcesc, iar turcii nu au prea multe realizarii stiintifice. Serialul este rulat si pana in Germania, serialul EZEL. Actorii sunt foarte buni, actrita principala Cansu Dere este extraordinar de frumoasa, si joaca si foarte bine, a participat la diverse festivale celebre de film si a luat si foarte multe premii. Deci, si pe un post TURCESC pot fii filme si seriale frumoase. Daca ai citit mult in viata ta, o sa iti placa, o sa intelegi, dar daca nu, ai pus aceasta intrebare foarte lunga degeaba. Serialul il poti gasi si pe Youtube. Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mare dreptate. Cand gasesti raspunsul sa imi dai un mesaj, te rog, ca si pe mine ma intereseaza laughing.
Pana atunci, sa ne consolam cu gandul ca noi, astia mai maturi le suntem superiori si nu suntem ca ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Turismithule, da scumpi m-am intors. Ce faci?
Ma doare in diacritice. Mi s-a zis ca seman cu o scandura...hai sa zicem. verde.

| BlueGlasses a răspuns:

Buna.Cred ca ai mai auzit raspunusul asta pana acum de foarte multe ori: "sistemul e de vina". Toti il folosesc desi nimeni nu il ia prea in serios.Ca cei care sunt acum la putere sa o duca cat mai bine si mai mult au nevoie de oameni cat mai prosti si cat mai inculti pe care sa-i manipuleze cat mai usor.De aceea tot ce vezi la TV mai pe toate posturile sunt emisiuni care promoveaza ceea ce sau trebuie sa conteze pentru populatie. De fiecare data cand accesezi un mijloc mass-media (ca deschizi un ziar sau te uiti la TV) dai de o cantitate uriasa de prostie.Trebuie sa stii ce vrei de la viata si sa iti dai seama ce fel de persoana esti.Din neatentie si indiferenta ajungi ca toti ceilalti: traiesti numai la suprafata si te intereseaza numai barfele.Iar atunci cand dai de ceva foarte profund iti e greu sa te implici si il lasi balta.
Un mijloc genial de manipulare mi se par emisiunile alea in care se tot vorbeste cat de e sistemul ca politicienii nu sunt buni de nimic si uite ce greseli au facut.Tot vorbind despre marile decizii dezastruoase pe care le-au luat conducatorii tari noastre si apoi vazandu-si linistiti de drum ca si cum asta nu ne-ar afecta deloc ne face si pe noi sa actionam la fel:sa ne limitam doar a purta discutii nesfarsite despre greselile lor dar a nu actiona in nici un fel.Iar daca incerci sa actionezi o sa fi surprins ca nimeni nu vrea sa o faca desi toti comenteaza.
Cred ca trebuie sa stii foarte bine ce vrei si sa te ocupi de viata ta.Sa-ti pese de viitor si sa ai grija ce fel de persoane ai in jur.Altfel totul devine un haos si traiesiti in zadar la fel ca majoritatea oamenilor.