| HeIsMyHero a întrebat:

Cuvantul inventie exista? Eu sunt de parere ca nimic niciodata nu a fost inventat ci doar descoperit. Totul exista in lumea asta si dincolo de ea, scopul nostru este sa descoperim. Si sa dau exemplu :
Inventia pentru om este atunci cand cineva combina niste elemente / lucruri materiale si ajunge la un rezultat pe care nu are cunostinta despre ceea ce a facut. Sa zicem de omul care a inventat Coca-Cola. Inainte sa se apuce nu stia ansamblul sau rezultatul produselor (elementelor / lucrurilor materiale). in schimb daca cunosti ansamblul, stii cum va arata finalul dupa ce combini elementele / lucrurile materiale, aia inseamna descoperire. ca un copil cand castiga la ou kinder, vede imaginea si descopera cum sa construiasca din piesele din ou. totul sta la baza de cunoastere. Voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cuvantul exista, din moment ce l-ai scris aici.

| NGheorghe a răspuns:

Omul DESCOPERĂ teritorii, principii, fenomene, efecte ...deoarece ele existau deja in natură.
Omul INVENTEAZĂ mecanisme care pot reproduce ceea ce există in natură, sau ba (de exemplu: roata)
Mâncărurile, băuturile, medicamentele, etc... nu sunt invenții ci descoperiri pentru că se urmărește obținerea anumitor "efecte" de putere fizică(in cazul hranei), sau de "sănătate" in cazul medicamentelor.