| MiaMagdalena a întrebat:

Din punct de vedere genetic, e mai bine sau mai rau ca o societate sa fie diversificata din punct de vedre rasial?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fata intreaba daca e mai bine ca populatia sa fie diversificata RASIAL. Nu cred ca este foarte relevant, este suficient sa fie diversificata genetic.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Razboiul dintre rasa alba si neagra spune totul!

lolita
| lolita a răspuns:

Supersx dar Adam si Eva cum au facut? Nu are legatura da ca tot a venit vopra Cain si Abel cum au facut copii? raspuns la intrebarea ta : este mai bine.

| bozo a răspuns:

Din intrebare inteleg ca nu sunt intelese cuvintele rasial si genetic. Daca tratam din punct de vedere genetic atunci cea mai mare diversitate genetica exista in africa acolo unde exista o singura rasa - cea africana. Deci dpdv genetic intrebarea ta nu are sens. Ideea e ca doi indivizi pot fi cu mult mai diferiti genetic decat doua populatii cu aspect diferit. Aspectul (determinat de MC1R) este o componenta infima in lantul genetic uman. Contrar teoriilor resiste.
Doar daca nu tratezi intrebarea dpdv genetic atunci poti raspunde da, o societate este bine sa fie multirasiala. Pentru multe-multe alte avantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca diversificata. Cum crezi ca ar iesi copiii daca tu ai face copii, iar copiii tai ar face copii cu tine, iar nepotii, tot cu tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte pe scurt, diversitatea genetica asigura "sanatatea" populatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, am inteles genetic. Retrag raspunsul, e in afara subiectului.